The Impact of environmental scarcity and management of natural resources on international security
(Çevresel) kıtlık ve doğal kaynak yönetiminin uluslararası güvenlik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 53580
  2. Yazar: RANA İZCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV oz Bu tezin amacı, kendini yenileyebilen doğal kaynakların niteliği ve niceliğinde insanın neden olduğu kayıplar, hızlı nüfus artışı, ekonomik ve coğrafi açıdan adil olmayan kaynak dağılımı nedeniyle uluslararası güvenliğin nasıl etkilendiğini ve çözümün ne olabileceğini göstermektir. Bu amaçla uluslararası ilişkiler teorilerinden, ekonomik, sosyolojik ve ekolojik verilerden yararlanılmıştır. Yapılan araştırmalardan aşağıdaki sonuçlara varılmıştır. Tarih boyunca var olan, stratejik mineraller gibi kendini yenileme yeteneğinden yoksun, parayla ölçülebilir faydası olan kaynaklar üzerindeki rekabet ve çatışma ortamı hızla kendini yenileme yeteğine sahip kaynaklara doğru kaymaktadır. Doğadaki ana hayat destekleme sistemleri, insanoğlunun vurdumduymazlığı, aşırı tüketim talepleri ve devletlerin ekonomik ve askeri güvenlik önceliklerine verilen ağırlık nedeniyle tehlike altına girmiştir. Bu da, doğal kaynakların korunmasının yanısıra bu kaynakların etkin, akılcı ve adil olarak kullanılmasını sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesini gündeme getirmektedir. Ekolojik, ekonomik ve sosyal kaygılar bu gündemin ana nedenleri olmakla birlikte, soğuk savaş sonrasında kendini göstermeye başlayan yeni güvenlik anlayışı da gündemin ana başlıklarından birini oluşturmaya başlamıştır. Çevre sorunlarının sınır tanımayan etkisiyle doğal kaynakların kötü, verimsiz kullanımı ve adil olmayan bölüşümü birleştiğinde gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler arasındaki sorunlar içinden çıkılamaz bir duruma gelmektedir. Eskiden Doğu- Batı yönünde uzanan çatışma şeridi, bugün, söz konusu nedenlerden dolayı Kuzey-Güney doğrultusuna kaymaktadır. Doğal kaynaklarla ilgili sorunlar, uluslararası güvenliğe sadece devletler arası doğrudan çekişmeleryoluyla değil, neden olduğu toplumsal huzursuzluklar yoluyla da zarar vermektedir. Bu sorunların çözümünde ise uluslararası işbirliği tek yol olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of this thesis is to show how international security is affected by human induced changes in the quality and the quantity of the natural resources, rapidly growing population and unequal allocation of resources in economic and geographical terms. International relations theories, economic, sociological and ecological data are all used in order to establish demonstrable connection between natural resource scarcities and international conflict. The following results are found at the end of this study: The competitive and conflictual environment surrounding resources which are non-renewable and have financially accountable utility rapidly shifts to a new uncertain environment with renewable resources. Vital life-support systems are endangered by over-consumption patterns of people and the emphasis given to the economic and military priorities of the states. This fact brings the development of the methods which provide efficient, prudent and equal use of natural resources on the agenda. Ecologic, economic and social anxieties are the major factors which necessitate such a development. However, no one can deny the significance of the new security concerns within this process. The confrontation axis which lied between the east and west have shifted to the line between the north and south. This highlights the conflicts between the developed and the less developed countries. Moreover, resource oriented conflicts threaten the international security through simple scarcity wars between states and social instabilities that they cause. International cooperation seems the most appropriate solution to this problem.