Understanding the prospective role of renewable energy in Pakistan's energy security strategy under vision 2025: A qualitative inquiry
Pakistan'ın 2025 vizyonu ışığında yenilenebilir enerjinin enerji güvenliği stratejisi üzerindeki olası rolü: Nitel bir araştırma
  1. Tez No: 626869
  2. Yazar: ATHAR RASHID
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Pakistan; arz ve talep açığı, ağır ithalat bağımlılığı, şebekeye erişim kısıtları ve yüksek enerji tüketim oranları gibi hususlara bağlı olarak ortaya çıkan kritik derecede enerji güvensizliği ile karşı karşıyadır. Yüksek nüfuslu ve gelişmekte olan bir ülke olarak Pakistan'da çevre, toplum ve ekonomi için önemli tehdit unsurları barındıran termal kaynak tüketimine bağlı yoğun enerji kullanımı mevcuttur. Maliyeti yüksek ithal kaynakların enerji portföyündeki yüksek payı, ülkenin enerji güvenliğini zayıflatmıştır. Pakistan; biyokütle, rüzgar, jeotermal ve güneş gibi iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasında faydalı ve ekonomik açıdan elverişli bol miktarda yerli doğal kaynağa sahiptir. Ancak söz konusu kaynaklar gerekli bilgi düzeyi, finansman ve yönetim eksikliği nedeniyle uygun şekilde geliştirilememekte ve kullanılamamaktadır. Mevcut enerji politikaları ve artan fikir birliği temelinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının Pakistan için kaçınılmaz bir çözüm olacağı aşikardır. Bu noktadaki tek sorun, söz konusu politikaların etkili bir şekilde uygulanmasıyla ilgilidir. Pakistan'ın 2025 ulusal vizyonu, ülkenin enerji portföyünde yerli enerji kaynaklarının payını artırarak enerji güvenliğinin iyileştirilmesi gereğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Pakistan'ın mevcut enerji güvenliği anlayışında enerji güvenliği kavramını temel boyutları ve parametreleri ile analiz etmektedir. Araştırma aynı zamanda, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar aracılığıyla 2025 ulusal vizyonun Pakistan'ın enerji güvenliği açısından uygunluğunu değerlendirmektedir. Araştırmada, çevresel faktörlere öncekinden daha fazla önem verilerek enerji güvenliğinin Uluslararası İlişkilerin en çok tartışılan alanlarından biri olduğu vurgulanmakta ve iklim değişikliğinin etkilerinin alandaki tartışmalarda önemli bir role sahip olduğu belirtilmektedir. Bahsi geçen tüm bu zorluklar ile mücadele edebilmek için yenilenebilir enerji, uygun bir çözüm olarak görülmektedir. Bu bulgulara dayanarak, çalışma belirli politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pakistan confronts a high degree of energy insecurity demonstrated by concerns as demand and supply gap, heavy import reliance, scarcity of access to the grid, and high energy rates. As a highly populated developing nation, the country observes extensive energy use mainly through thermal sources carrying significant hazards for the environment, society, and economy. The significant portion of expensive imported fossil fuels in the energy mix has undermined the energy security of the country. The nation has abundant indigenous natural sources that are economical and useful in climate change mitigation like domestic biomass, wind, geothermal, and solar. However, they are not appropriately surveyed and executed due to the lack of skill, finance, and management. With no scarcity of energy policies and a growing consensus that renewable resources will be a fundamental answer to the query where energy quest is an excellent question for Pakistan. The only issue remains with the effective implementation of these policies. The national vision 2025 highlights the necessity for enhancing energy security using indigenous energy sources in the domestic energy mix. This study analyses the concept of energy security along with its dimensions and parameters to ascertain the role of renewables in the country's current energy security mindset. The investigation also evaluates the suitability of the national vision 2025 for the nation's energy security through semi-structured indepth interviews. This research proposes energy security emerging as one of the most argued fields in International Relations (IR) with more attention on the environmental aspect than before, and furthermore, the impact of climate change is explicit in the debate. To overcome all these daunting challenges renewables, serve as a befitting resolution. Based on these findings, the study will suggest some policy ready suggestions and recommendations.