Ecology and sustainability: An ecocritical analysis of Frank Herbert's Dune
Ekoloji ve sürdürülebilirlik: Frank Herbert'ın Dune'unun ekoeleştirel bir analizi
  1. Tez No: 866996
  2. Yazar: SALİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY YAVUZ ÇEŞMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Şu anda, insanlığın varlığını tehdit eden en büyük zorluklardan biri, insanların doğal kaynakların eksikliğinden muzdarip olmasıdır. Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hayata geçirilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler), kaynakların idareli olarak nasıl yönetileceği konusunda toplumun aydınlatılmasını sağlıyor. Sanayi devrimi ile birlikte su kıtlığı, hava ve toprak kirliliği, hayvanların yok olması gibi çeşitli tehdit edici krizler patlak verdi. Bu bağlamda, yeşillendirme politikası ve sürdürülebilirlik, BM'nin yardımıyla hükümetler tarafından derinlemesine yürütülmeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra edebiyat, çevre sorunlarına zengin ve eleştirel bir bakış açısıyla çözümler sunar. Bu bağlamda ekoeleştiri, edebiyatı ve doğayı yakından inceleyerek dünyayı sürdürülebilir bir yer haline getirmeyi ve çevreyi canlandırmayı amaçlar. Frank Herbert'in yazdığı Dune (1965), 'Arrakis' gezegenini ve bu gezegenin ekosistemindeki değişiklikleri araştıran en iyi bilim kurgu romanlarından biridir. Bu başyapıt çoğunlukla günümüzde hükümetlerin yaptığı gibi sürdürülebilirlik yönetiminin nasıl ele alınacağını gösteriyor ve insanlarda çevre bilincini uyandırıyor. Benzer şekilde, 'Arrakis' gezegeni sürdürülebilir bir yaşam sunmak üzereyken, gerçek hayatta Mars'ın varlığı olan su, yaşam kıvılcımı sunar ve insanlığa umut ışığı tutar. Dolayısıyla ekoeleştiri çerçevesinde Dune gibi edebi metinlerin çevre ve farkındalık üzerinde büyük etkisi vardır. Bu tez, ekoeleştirinin tarihi ve gelişimi ile başlayacak ve ardından Dune evreninin analizi yoluyla literatürdeki çevresel temalara ve sürdürülebilirliğe geçecektir. Bu çalışmanın temel amacı Dune evreninin çevre sorunlarını ve sürdürülebilirlik yönetimini ekoeleştiri çerçevesinde gerçek hayatla karşılaştırarak incelemek ve öne çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
At present, one of the greatest challenges that threatens the presence of mankind is that people are suffering from a lack of natural resources. As it is known that Sustainable Development Goals (SDGs) actualized by the United Nations (UN) enable society to be enlightened about how to manage sources economically. Along with the industrial revolution, various menacing crises such as water scarcity, air-soil pollution and animal extinction, have broken out. In this respect, greening policy and sustainability continue to be deeply carried out by governments with the help of the UN. Furthermore, literature offers solutions to environmental problems with a rich and critical perspective. In this context, ecocriticism aims to make the world a sustainable place and revitalize the environment by closely examining literature and nature. Dune (1965), by Frank Herbert, is one of the best science fiction novels that explores the planet 'Arrakis' and the changes in the ecosystem of this planet. This masterpiece mostly indicates how to handle sustainability management as governments do nowadays and presents environmental awareness to humans. Similarly, the planet 'Arrakis' is about to present a sustainable life while in real life, the presence of Mars offers water, a spark of life, and sheds light on hope for mankind. Thus, in the frame of ecocriticism, literary texts such as Dune have a great impact on the environment and awareness. This thesis will start with the history and development of ecocriticism and then move on to environmental themes and sustainability in literature through the analysis of the Dune universe. The main goal of this study is to examine and highlight the environmental issues and sustainability management of The Dune universe by comparing it to real life in the framework of ecocriticism.