Acil serviste diyabetik ketoasidoz atağı ile başvuran hastalarda yeni tanı diyabet tanısında hba1c nin değerliliği
- Tez No: 535809
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş Diyabetik ketoasidoz, diyabetin ölümle sonuçlanabilen akut komplikasyonlarındandır. Diyabetik ketoasidoz insidansının yıllık 4,6-8 epizod/1000 olduğu tahmin edilmektedir. Bu hasta grubunun bir kısmını daha önce tanı konulmamış ya da ihmal edilmiş hastalar oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, acil serviste diyabetik ketoasidoz atağı ile başvuran hastalarda yeni tanı diyabet oranını araştırmaktır. Gereç ve yöntem Araştırmaya 01/04/2009-01/04/2011 tarihleri arasında İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servisine başvuran ve diyabetik ketoasidoz tanısı konulan hastalar içinde dosya bilgileri tam olan 57 hasta alındı. Hastaların klinik ve laboratuvar verileri hasta dosyalarından geriye dönük olarak incelendi. Bulgular Araştırmaya alınan hastalardan, %45,6'sında Tip 1, %33,3'ünde Tip 2, %21'inde ise yeni tanı diyabet saptandı. Tip 1 diyabetli hastalarda, en sık (%26,9) diyabetik ketoasidoz nedeni olarak ''tedaviye uyumsuzluk'' saptandı. Tip 2 diyabetlilerde ise diyabetik katoasidozun en sık nedeni olarak ''enfeksiyon'' saptandı (sırasıyla %78,9-%50). Tip 1 diyabetlilerin %26,9'unda, Tip 2 diyabetlilerin %15,7'sinde, yeni tanı konulan diyabet hastalarının ise %41,6'sında diyabetik ketoasidoz nedeni saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Introduction Diabetic ketoacidosis is one of the acute complications of diabetes mellitus (DM), and may be fatal. The incidence of diabetic ketoacidosis is estimated to be 4,6-8 episodes /1000 annually. Patients with no previous diagnoses or ignored patients account for a portion of this patient group. The aim of this study is to investigate the rate of new onset DM in patients presenting to emergency department with diabetic ketoacidosis. Materials and methods Fifty-seven patients who presented to Emergency Department of Istanbul Goztepe Research and Training Hospital and diagnosed as diabetic ketoacidosis having complete hospital records were enrolled in this study. Clinical and laboratory data were investigated from patient files retrospectively. Findings Of the patients enrolled in the study, 45,6% were Type 1 DM, 33,3% were Type 2 DM, 21% were new onset DM. The most common precipitating factor for diabetic ketoacidosis was inadherence to therapy (26,9%) in Type 1 diabetic patient group. The most common reason for diabetic ketoacidosis in Type 2 diabetic patient group was infections (%78,9 and %50 respectively) We were not able to identify the precipitating factor for diabetic ketoacidosis in 26,9% of Type 1 DM group, 15,7% of Type 2 DM group and 41,6% of new onset DM group.