Paklitaksel ve karboplatin tedavisinin mekanik miyokart işlevleri ve mikrovasküler işlevler üzerine etkisi: Transtorasik doppler ekokardiyografi ve iki boyutlu strain görüntüleme çalışması
Effects of paclitaxel and carboplatine combination on mechanical myocardial and microvascular functions: A transthorasic doppler echocardiography and two dimensional strain imaging study
  1. Tez No: 535808
  2. Yazar: CİHAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ELİF SADE AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Paklitaksel ve karboplatin jinekolojik malignitelerin tedavisinde oldukça sık kullanılan kemoterapötik ajanlardır. Bu tür ilaçların koroner mikrovasküler dolaşım ve sol ventrikül mekanik işlevleri üzerine etkisi tam olarak bilinmemektedir. Koroner arter hastalığı ve diyabeti olmayan kırk hasta (ortalama yaş: 53,8 ± 10,9 çalışmaya dahil edilidi. Hastaların koroner akım rezervleri (KAR) ve strain görüntüleme ile sol ventrikül mekanik fonksiyonları kemoterapi öncesi ve kemoterapi sonrasında altıncı ayda tekrar değerlendirildi. KAR modifiye apikal 2 boşluk görüntüden sol ön inen arterin orta ve distal kısımlarından elde edildi. Bazal ve dipriridamol infuzyonu (0,56mg/kg/4 dakika)sonrasında ölçümler yapıldı. KAR hiperemik diyastolik en yüksek akımın bazal diyastolik koroner akıma oranı olarak hesaplandı. Mitral anulus seviyesinden alınan görüntüler Velocity Vector Imaging (VVI) software programı ile analiz edilerek strain, strain hızı ve sistolik hız değerleri hesaplandı. Çalışmaya alınan hiçbir hastada kalp yetmezliği semptomları gözlenmedi. Ejeksiyon fraksiyonu ve kalp çıktısında kemoterapi sonunda anlamlı değişiklik izlenmedi. Kemoterapisonrası KAR değerlerindeki değişiklik de anlamlı değildi (KAR: 2,19 ± 0,26 'e karşı 2,10 ± 0,33, p=0,1). Ortalama longitudinal strain ve stain rate değerlerinin kemoterapi sonrasında anlamlı olarak bozulduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Paclitaxel and carboplatine are frequently used chemotherapy drugs in the treatment of gynecologic malignancies. Little is known about the effects of these drugs on left ventricular mechanical and coronary microvascular functions. Forty patients (mean age: 53,8 ± 10,9) with no coronary artery disease or diabetes mellitus were enrolled. We evaluated left ventricular mechanical function by strain imaging and coronary flow reserve before and after sixth months of chemothreapy by transthoracic echocardiography. Coronary flow velocity was measured in the mid to distal LAD from foreshortened apical 2-chamber view at baseline and after dipyridamole infusion (0,56mg/kg/4 minutes). Coronary flow reserve (CFR) was calculated as the ratio of hyperemic to baseline diastolic peak flow velocities. Reginal velocities, strain, strain rate measurements were obtained from the mitral annulus by using the Velocity Vector Imaging (VVI) software. Measurement from different mitral anular regions were averaged. Heart faliure symptoms were not detected in any of the patients. There was also no significant change in left ventricular ejection fraction and cardiac output. After chemothreapy no significant difference was obtained in CFR either (CFR: 2,19 ± 0,26 versus 2,10 ± 0,33, p=0,3).