Manyetik verilerin değerlendirilmesi için bir windows yazılımı
A windows software for the evaluation of magnetic data
- Tez No: 535816
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Manyetik prospeksiyon yöntemiyle ölçülen toplam alan (T) veya düşey bileşen (Z) değerlerinin yoruma hızlı bir şekilde hazırlanması için Windows ortamında bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım görsel ve işlevsel olarak önemli avantajlar sunan FoxPro2.6 programlama diliyle hazırlanmıştır. MANPROS.EXE adı verilen bu program pencereler içerisinde yer alan bir menüler sistemi sunar. İşlemler bu menüler içerisindeki butonlarla yürütülür. Arazide ölçülen değerler programa girildikten sonra, bu değerlere günlük değişim düzeltmesi ve gerekirse normal düzeltme uygulanır. Düzeltilen değerler iki boyutlu olarak değerlendiriliyorsa, bunlara rejyonal-rezidüel ayırım, düşey türev ve analitik uzanım teknikleri uygulanır. Bir boyutlu değerlendirmede ise, verilere uygulanan teknikler, kayan ortalama, trend analizi ve kutba indirgemedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a software in Windows environment to interpret the values of total field or vertical component measured by using magnetic prospection method was developed. This software has important visual and functional advantages and was set up with the language of FoxPro2.6 the program so-called MANPROS.EXE presents a menu system in Windows. Functions are done bye using the buttons in these menus. After inserting the values measured in a field in to the program, diurnal variation and if necessary, normal correction are applied to measured values. If the corrected data are evaluated as two dimensional, then the techniques of regional- residual separation, vertical derivative and analytical continuation are applied. In one dimensional evaluation the techniques applied for data are moving average, trend analysis and reduction to pole