Uçaklarda kullanılan elektronik podun ısıl kontrolü
Thermal control system for an airborne electronics equipment pod
- Tez No: 535831
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Elektronik podun içinde uçakta kullanılmak üzere bazı elektronik ekipmanlar bulunmaktadır. Podun içerisinde bulunan elektronik ekipmanlar belirlenen özel sıcaklık değerleri arasında bulunmalıdır. Bu ekipmanlar, her elektronik ekipmanda olduğu gibi ısı yaymaktadır. Yayılan ısı bir soğutma sistemi ile alınmadığı taktirde elektronik ekipmanlara zarar vererek çalışmalarına engel olmaktadır. Bu sebeple ısıyı yayan ekipmanların soğutulması gerekmektedir. Yapılan soğutma işlemi neticesinde de elektronik podun istenilen şartlarda çalışması sağlanmaktadır. Bu çalışmada uçaklarda kullanılan ve içerisindeki ekipmanların 5000 W ısı yaydığı elektronik podun soğutulması için hava çevrimi ile çalışan bir soğutma sistemi tasarlanmıştır. Isıl kontrol için hava soğutmalı sistem kullanılmıştır. Sistem, uçaktan herhangi bir elektrik gücü almaz, bunun yerine gereken enerji uçağın uçuşu sırasında ram girişinden alınan ram havasının tahriki ile sistem çalıştırılır. Ram havasının tahrikiyle çalışan sistem genel olarak; ram havası girişi, türbin, kompresör, ısı değiştiricisi ve pompadan oluşur. Yapılan ısıl kontrolde farklı yükseklik ve hızlarda, sıcak ve soğuk günler için poda giren ve çıkan havanın sıcaklık değerleri, podun içerisindeki elektronik ekipmanların sıcaklık değerleri incelenmiştir. Kullanılan hava soğutmalı sistemin, incelenen şartlar elektronik ekipmanları soğutarak uygun çalışmalarını sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some electronic devices for use in aircraft within the electronic pod. Electronic devices in the pod should be between the specific temperature values. This devices emits heat. If the radiated heat is not taken with a cooling system, it prevents the electronic equipment to work. For this reason, heat dissipating equipment must be cooled. As a result of the cooling process, it is ensured that the electronic pod works under the desired conditions. In this study, an air cycle-operated cooling system is designed for the cooling of the electronic pod, which is used in airplanes and which supplies 5000 W of heat inside the equipment. Air cooled system is used for thermal control. The system does not receive any electrical power from the aircraft, but instead operates the system by driving the ram air received from the ram input during the flight of the required energy aircraft. The system which driven by ram air is contains ram air inlet, turbine, compressor, heat exchanger and pump. The temperature values of the electronic equipment, air inlet and outlet of the pod were examined at different elevations and aircraft speeds for the hot and cold days. It is determined that the air-cooled system can be used.