Aviyonikte kullanılan yüksek hızlı ağların karşılaştırılması
Comparison of high speed networks in avionics
- Tez No: 703241
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Uçaklar ve helikopterler, gövdeleri boyunca dağılmış birçok sensör ve uç sistemlere sahiptir. Sürekli artan sensör yükü (radar, elektronik harp, radyo, kamera vb.) nedeniyle, uçakların daha fazla bant genişliğine ve daha yüksek bank genişlikli iletişim omurgalarına ihtiyaçları vardır. Bu uç sistemlerin arasındaki iletişimde kullanılan ARINC-429 ve MIL-STD-1553 gibi eski protokoller, günümüz uçaklarının artan bant genişliği gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalmaktadır. Buna rağmen, bu eski ağlar, aviyonik sistemlerin gerektirdiği, güvenilirlik ve yüksek hata toleransı gibi özelliklere sahip olduklarından hâlen kullanılmaktadırlar. Bu nedenle, bu eski ağlardaki gibi yüksek hizmet kalitelerine sahip olan ve kritik sistemlere uygunlukları bulunan yüksek bant genişliğine sahip farklı teknolojiler geliştirilmiştir. Airbus patentli ARINC-664 Bölüm 7'nin özel bir uygulaması olan Aviyonik Tam Çift Yönlü Anahtarlamalı Ethernet (Avionics Full-Duplex Switched Ethernet, AFDX) protokolü son yıllarda gündeme gelmiştir. Bir diğer öne çıkan çözüm, TTTech tarafından patenti alınan Zaman Tetiklemeli Ethernet (Time Triggered Ethernet, TTEthernet) protokolüdür. Bu çalışma, bu iki protokolü aviyonik perspektifinden OMNET++ simülasyon ortamında modelleyerek simüle etmekte ve karşılaştırmaktadır. Simülasyon sonuçları, yeni nesil uçaklarda TTEthernet ağlarının kullanılmasının AFDX'e nazaran daha yüksek iletişim kalitesi sağlayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Airplanes and helicopters have many sensors and terminal systems scattered throughout their fuselage. Aircrafts need more bandwidth and higher broadband communication backbones due to the ever-increasing sensor load (radar, electronic warfare, radio, camera, etc.). Legacy protocols such as ARINC-429 and MIL-STD-1553 used in the communication of these edge systems are insufficient to meet the increasing bandwidth requirements of today's aircrafts. Despite this, these legacy networks are still in use because they have the features required by avionic systems, such as reliability and high fault tolerance. For this reason, different technologies with high bandwidth have been developed, which have high quality of service and are suitable for critical systems, as in these old networks. Avionics Full-Duplex Switched Ethernet (AFDX) protocol, which is a special implementation of Airbus patented ARINC-664 Part 7, has come to the fore in recent years. Another prominent solution is the Time Triggered Ethernet (TTEthernet) protocol patented by TTTech. This study simulates and compares these two protocols from the perspective of avionics by modeling them in the OMNET++ simulation environment. The simulation results have shown that TTEthernet networks will be more efficient than AFDX in new generation aircrafts.