Term yenidoğanlarda indirekt hiperbilirubineminin işitsel ve nörolojik fonksiyonlar üzerine etkileri
Effects of indirect hyperbilirubinemia on auditory and neurological functions of term newborns
  1. Tez No: 535835
  2. Yazar: GÜLSER ESEN BESLİ
  3. Danışmanlar: UZMAN FAZİLET METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, neonatal indirekt hiperbilirubinemi dışında başka bir sorunu olmayan 41 term yenidoğanda, hiperbilirubineminin nörolojik gelişim ve işitme fonksiyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bilirubin düzeyi ve yüksek bilirubin düzeylerine maruz kalma süresinin bilirubin nörotoksisitesine olan etkileri, tedavi stratejileri ve ABR incelemesinin uzun dönem prognoz açısından önemi değerlendirilmiştir. Olguların 5'inde (%12,2) nörolojik gelişim bozukluğu, 4'ünde (%9,8) bilateral sensörinöral işitme kaybı tespit edilmiştir. İşitme kaybı tanısı ABR ve OAE testleri sonucunda konmuştur. Çalışma grubunda saptanan yüksek işitme kaybı oranı, ciddi hiperbilirubinemili yenidoğanların olası işitme kayıplarının erken tanısı amacıyla ABR incelemesi ile taranmasının önemini vurgulamaktadır. Kronik bilirubin ensefalopatisi bulguları gelişmiş olan olguların hepsinin total bilirubin düzeyi 25 mg/dl'nin üzerinde olup, 2 olguda hemolitik hastalık saptanırken, diğer 3 olgunun belirgin hemoliz bulgusu olmayan grupta yer alması dikkat çekici bulunmuştur. Diğer yandan, total bilirubin düzeyi 25 mg/dl'nin altında olan olguların hiçbirinde bilirubin toksisite bulgusuna rastlanmamıştır. Elde edilen bu sonuçlar ışığında, hemolizi olmayan sağlıklı term bebekler için daha ılımlı yeni tedavi kriterlerinin kullanılabileceği düşünülmekle birlikte, kesin bir yargıya varmak için daha geniş serilere ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of hyperbilirubinemia on neurological development and hearing ability are analysed over 41 term newborns that are healthy other than neonatal indirect hyperbilirubinemia. Impacts of level of bilirubin and duration of exposition to high bilirubin levels over bilirubin neurotoxicity, treatment strategies and importance of ABR evaluation in terms of long-term prognosis are assessed. Five of the cases (12.2%) have neurologic development disorder, 4 of the cases (9.8%) have bilateral sensorineural hearing loss. The diagnosis of hearing loss is verified by ABR and OAE test results. High hearing loss determined in the research group emphasises the importance of ABR evaluation for early diagnosis of probable hearing loss in newborns with severe hyperbilirubinemia. It should be taken into consideration that all of the cases with high chronic bilirubin encephalopathy findings have total bilirubin level higher than 25 mg/dl and hemolitic disease found in 2 cases while 3 other cases are in the group that does not have an apparent hemolysis finding. On the other hand, bilirubin toxicity was not found in any cases with total bilirubin level less than 25 mg/dl. In the light of above findings, while it is considered that more moderate new treatment criterion can be used in healthy term newborns without hemolysis, series of studies are needed to come up with a definite decision.