Turistik ürün çeşitlendirmesi: Kapadokya bölgesindeki inanç turizmi kaynaklarının değerlendirilmesi
Touristic product diversification: Evaluation of faith tourism resources in Cappadocia region
  1. Tez No: 535834
  2. Yazar: GÖKHAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLSEVİL BELBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kapadokya, sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel özellikleriyle, Türkiye'de dört mevsim boyunca turizm faaliyetlerinin gerçekleştirildiği nadir illerden biridir. Dünyada ve Türkiye'de alternatif turizm çeşitlerine talep, gün geçtikçe artmaktadır. Kapadokya'nın diğer turizm merkezlerinden farklı olarak sunduğu balon turizmi, tarih ve kültür turizmi gibi alternatif turizm çeşitleri, bölgeyi çekici bir destinasyon haline getirmektedir. Bu sebeple, Kapadokya'nın ulusal ve uluslar arası anlamda tanıtımı önem kazanmaktadır. Kapadokya, yedi bin yıl öncesine dayanan tarihiyle, farklı medeniyetler ve devletlere ev sahipliği yapmasıyla birlikte kültür ve inanç merkezi haline gelmiş, zengin tarihi geçmişe sahip olan bir şehirdir. İnanç turizmi, dini inançların motive ettiği her türlü seyahati kapsamaktadır. Kapadokya, ulusal ve uluslararası inanç turizmi konusunda önemli bir potansiyele sahiptir. İnanç turizmiyle ilgili en yoğun talep alan bölgenin, Nevşehir ili ve ilçelerinden oluşması sebebiyle bu çalışmanın uygulama alanı olarak, çekirdek Kapadokya şeklinde anılan Nevşehir merkez ve ilçeleri seçilmiştir. Bu bağlamda söz konusu araştırmanın amacı; turistik ürün çeşitlendirmesi kapsamında, Kapadokya bölgesindeki inanç turizmi kaynaklarını değerlendirmek ve bu bölgenin hak ettiği talep düzeyine ulaşabilmesi için önerilerde bulunmaktır. Bu amaç çerçevesinde, Kapadokya'yı 2018 yılında ziyaret eden, rastlantısal olarak seçilen 198 yabancı ve 163 yerli turiste anket uygulanmış, ziyaretçilerin Kapadokya'nın inanç turizmi kaynaklarını değerlendirmeleri sağlanmıştır. Araştırma verileri üzerinde Varyans analizi (One-Way Anova Analizi) ve bağımsız örneklem T-Testi yapılmıştır. Araştırma sonrasında elde edilen sonuçlara göre; Kapadokya'yı ziyaret edenlerin çoğunluğunu kadınların, bekârların, orta yaş grubunun, işçi ve memur kesiminin, İslamiyet ve Hıristiyanlık inancına sahip olanların, yerli olarak İstanbul'dan gelenlerin, yabancı olarak da İtalya'dan gelenlerin oluşturduğu görülmüştür. Ziyaretçilerin ziyaretlerinden memnun kaldıkları ve memleketlerine döndüklerinde çevresindekilere tavsiye etme niyetinde oldukları tespit edilmiştir. Kapadokya'da en çok Kurşunlu Camii ve Karanlık Kilise'nin ziyaret edildiği görülmüştür. Bölgenin zengin bir inanç turizmi potansiyeline sahip olduğu, inanç turizmine yönelik alanların tarihi ve kültürel özellikler taşıdığı, Kapadokya halkının başka kültürden insanlara olumlu bir tutum sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cappadocia with natural, historical and cultural characteristics is one of the rare provinces where tourism activities are carried out during four seasons in Turkey. Demand for alternative tourism types increase from day to day in the world and Turkey. Cappadocia region offers alternative tourism types such as balloon tourism, historical and cultural tourism, which makes it a more attractive destination than other tourism centers. Therefore, national and international promotion of Cappadocia is gaining importance. Cappadocia, dating back seven thousand years, hosting different civilizations and states and having a rich history, has become a faith and culture center. Faith tourism covers all types of travel motivated by religious beliefs. Cappadocia has an important potential about national and international faith tourism. The core of Cappadocia, Nevsehir province and its districts, were selected as the application area of this study as the region receives the most demands for faith tourism. The aim of the study in this context is to evaluate the sources of faith tourism in the Cappadocia region in the scope of touristic product diversification and to make suggestions to reach the level of demand the region deserves. For this purpose, randomly selected 198 foreign and 163 local tourists visiting Cappadocia in 2018 were surveyed and Cappadocia's faith tourism sources for visitors were evaluated. One-Way Anova Analysis and independent samples t-test were applied on research data. The analyses showed that majority of the visitors coming to Cappadocia were women, single, middle-aged group, employees and officers, majority of them were Muslims and Christians, and majority of them came from Istanbul and Italy. The study found out that visitors were satisfied with their visits and they intended to advise others to visit Cappadocia. The results displayed the most visited places were the Kursunlu Mosque and Dark Church. The study revealed that the region had rich potential for faith tourism and it had historical and cultural characteristics for faith tourism and local people had a positive attitude towards people from other cultures.