Akut koroner sendromlu hastalarda syntax skorunun, istirahat ve egzersiz sonrası ayak bileği-kol indeksi ile ilişkisi
The relationship between syntax score and rest/post-exercise ankle-brachial index in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 535842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTÜRK, DR. EMRE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı SYNTAX (Synergy Between PCI With TAXUS and Cardiac Surgery) skoru ile belirlenmiş koroner arter hastalığı yaygınlığının istirahat ve egzersiz sonrası Ankle-Brakial İndeks (ABİ) ile ilişkisinin saptanmasıdır. Yöntem: Ekim 2018- Şubat 2019 tarihleri arasında Akut Koroner Sendrom (AKS) tanısı ile merkezimizde takip ve tedavisi yapılan hastalar çalışma kapsamında değerlendirildi. Çalışma hastaları SYNTAX skoru>22 ve ≤22 olmak üzere iki grup halinde incelendi. Gruplar arası istirahat ve egzersiz sonrası ABİ ölçümleri ile SYNTAX skoru I ve II arasındaki korelasyon pearson analizi ile değerlendirildi. ABİ ölçümlerinin 22 üstü SYNTAX skoru ile ifade edilen koroner arter hastalığı (KAH) yaygınlığını belirlemede bağımsız bir prediktör olup olmadığının tespiti lojistik regresyon analizi ile yapıldı. ABİ ölçümleri kestirim değerinin tespiti için ROC eğrisi kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 118 hastanın yaş ortalaması 57.50±11.19 iken, 26'sı (%22) kadın hastalardan oluşmaktaydı. 22 üstü SYNTAX skoru 32 (%27,11) hastada saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between the complexity of coronary artery disease, determined by the SYNTAX score, and the Ankle-Brachial Index (ABI) rest and post-exercise. Method: Patients who were followed up and treated in our center with the diagnosis of Acute Coronary Syndrome (ACS) between October 2018 and February 2019 were evaluated within the scope of the study.Study patients divided into two groups: SYNTAX Score >22 and ≤22. The correlation between the ABI measurements and the SYNTAX score were evaluated by pearson analysis. Logistic regression analysis was performed to determine the independent predictors to predict the complexity of coronary artery disease (CAD). The ROC curve was used to determine the ABI measurement cut off value. Results: The mean age of 118 patients included in our study was 57.50 ± 11.19 years and 26 (22%) patients were female. The SYNTAX score was> 22 in 32 (27.11%) patients. In the group with SYNTAX Score> 22, lower resting ABI (p 22 [p 22 [p