Fonksiyonel kabızlığı olan 4-17 yaş arasındaki çocuklarda tedavi öncesi ve sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of life quality before and after treatment in children between 4-17 age with functional constipation
- Tez No: 535844
- Danışmanlar: DR. CAHİT BARIŞ ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada, fonksiyonel kabızlığı olan 4-17 yaş arasındaki çocuklarda tedavi öncesi ve 6 haftalık düzenli tedavi sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi, düzenli tedavi kullanımının yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, İzmir S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Kliniği'ne başvuran Roma IV kriterlerine göre fonksiyonel kabızlık tanısı almış 4-17 yaş arası toplam 42 çocuk dahil edildi. Fonksiyonel kabızlık tanısı alan tüm hastalara ve ailesine çalışma hakkında bilgi verilerek onam alındı. Hasta ve ailesine fonksiyonel kabızlık ve tedavisi hakkında bilgi verildi. Tedaviye 6 hafta boyunca düzenli bir şekilde uyulması konusunda hasta ve aile bilgilendirildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, ailelerinin sosyoekonomik düzeyleri, anne eğitim durumları, ailede kabızlık öyküsü, kabızlık başlama yaşı kaydedildi. Hastalara 6 hafta sürecek olan tedaviye başlamadan önce uygun olan KINDL ölçekleri uygulandı. Tedavi bitiminden 6 hafta sonra KINDL ölçekleri tekrarlandı ve KINDL ölçek sonuçları karşılaştırıldı. Aynı şekilde ebeveynlerin de 0. Hafta ve 6. Haftalarda KINDL ölçekleri uygulanarak sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışma 42 hasta ile tamamlandı. Hastaların çoğunluğu kızdı (%54,8) ve yine çoğunluğu 4-6 yaş arasında idi (%45.2). Kabızlık başlama yaşı 5,19±3,658 yıl olarak bulundu. 17 hastanın (%40,4) kabızlık yakınması ile ilk başvurusu olduğu ve 19 hastanın (%45,2) birinci derece akrabalarında kabızlık öyküsü mevcut olduğu belirlendi. Tedavi öncesi hem çocukların hem de ebeveynlerin alt grup ve toplam KINDL skorları düşüktü. 6 hafta düzenli tedavi sonrası kabızlık belirtilerinde belirgin azalma olduğu görüldü. Çocukların alt grup ve toplam KINDL skorlarında tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p0,25)
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, evaluation of the quality of life before and after 6 weeks of regular treatment in children aged 4-17 years with functional constipation, investigation of the effect of regular treatment on quality of life are aimed. Material and Methods: A total of 42 children aged 4-17 years, who were diagnosed with functional constipation according to Rome IV criteria admitted to the Department of Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Clinic, İzmir S.B.Ü. Dr. Behçet UZ were included in the study. All patients who were diagnosed with functional constipation and their families were informed about the study and consent was obtained. The patient and her/his family were informed about functional constipation and treatment. The patient and his/her family were informed about regular adherence to treatment for 6 weeks. Demographic characteristics of the patients included in the study, socioeconomic status of their families, maternal education, family history of constipation, constipation onset age were recorded. Appropriate KINDL scales were implemented to the patients before the treatment that extend 6 weeks. KINDL scales were repeated 6 weeks after the end of treatment and KINDL scale results were compared. In the same way, parents were evaluated with KINDL scales at Week 0 and Week 6 and the results were evaluated. Results: The study was completed with 42 patients. Most of the patients (54,8 %) were female and again, the majority were between 4-6 years old (45.2). The age of onset of constipation was found to be 5,19 ± 3,63 years. It was determined that 17 patients (40,4%) had first presentation with the complaint of constipation and 19 patients (45,2%) had a history of constipation in their first degree relatives. Before the treatment, Subgroups and KINDL scores of both children and parents were low. It was obtained that after 6 weeks of regular treatment, constipation symptoms were significantly decreased. After treatment a significiant statistically increase (p0,25).