Kuadriseps tendonunun femoral tünelde farklı materyallerle fiksasyonunun tendon stabilitesi üzerine etkileri
Quadriceps tendon different in femoral tunnel tendon stability of fixation of materials effects on
- Tez No: 535853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAĞMUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, femoral tünelde kuadriseps tendon fiksasyonunda en etkin materyalin belirlenmesi amaçlanmıştır. İkinci olarak femoral tarafta kuadriseps tendonlarının kemik plug fiksasyonu ve yumuşak doku fiksasyonu arasında stabilite farkı olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Metot: Çalışmamızda 5 ayrı fiksasyon tekniği karşılaştırılmıştır. Her grup için 10 adet erişkin koyun femuru (DEXA yapılarak kemik yoğunluğu 1 ila 2 yaş arasında olduğu gösterilmiş) erişkin dana dizinden alınan kuadriseps tendonları (9*10mm) ile fikse edilmiş ve biyomekanik teste tabi tutulmuştur. İlk 4 grupta kemiksiz kuadriseps grefti 5.grupta kemik-kuadriseps grefti kullanılmıştır 1.Grup: Asansör sistemli artrolift 2.Grup: Biyoeriyebilir vida (8*23mm) 3.Grup: Titanyum vida (8*25mm) 4.grup: Asansör sistemli artrolift+Biyoeriyebilir vida (8*23mm) 5.grup: Kemik-kuadriseps greft titanyum vida (8*25mm) Bulgular: Tendonun toplam uzama miktarı için en yüksek median değeri 6.41 mm ile 1. Grup, en düşük median değeri ise 3.01 ile 3. Grup olarak bulunmuştur. Yüke karşı maksimum dayanıklılık değerlerine göre, en yüksek median değere sahip olan grup 464 N ile 1. Grup iken, en düşük değere sahip olan grup 160 N ile 2. Grup olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the most effective material in the fixation of the quadriseps tendon in the femoral tunnel. Secondly, it is aimed to determine whether there is any difference in stability between bone plug fixation and soft tissue fixation of quadriseps tendons on femoral side. Method: Five different fixation techniques were compared in our study. For each group, 10 adult sheep femurs were fixed and biomechanically tested with quadriseps tendons taken from the adult calf knee (done with DEXA and shown to have bone density between 1 and 2 ages). Boneless quadriceps graft was used in the first 4 groups and bone - quadriceps graft was used in the fifth group. Group 1: Cortical Suspension Group 2: Bioabsorble screw (8*23mm) Group 3: Titanium screw (8*25mm) Group 4: Cortical Suspension+Bioabsorble screw (8*23mm) Group 5: Bone-quadriceps graft titanium screw (8*25mm) Results: The highest median value for the amount of elongation in the tunnel was found to be 6.41 mm with Group 1; lowest median value is 3.01 mm with Group 3. According to Load to failure values, the highest median value 464 N with Group 1, while the lowest value group was found as 160 N with Group 2.