Kronik romatoid artritli hastalarda TENS uygulaması
- Tez No: 18614
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
41 ÖZET Bu çalışma, Mayıs 1989-Eylül 1990 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim dalına başvuran, kronik romatoid artritli 30 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar, 15'er kişilik A ve B grubuna ayrıldı, A grubundaki hastaların ilgili eklemlerine yüzeyel sıcaklık (20 dakika), derin sıcaklık (1,5 w/cm2 10 dakika sürekli ultrason) ve uygun egzersiz uygulandı. B grubundaki hastalara, A grubundaki yüzeyel, derin sıcaklık ve klasik egzersizlere ilaveten ilgili eklemlere konvansiyonel TENS uygulandı. Tedaviler haftada 5 gün, 15 seans proglanlamdı. Değerlendirme kriterleri olarak her iki grupta tedavi öncesi ve 15 seans tedavi sonrası, ağrı, sabah sertliği, eklem hareket genişliği, kas gücü, yürüme hızı ve el fonksiyon becerileri alındı. Ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesinde, her iki grupta oldukça anlamlı iyileşmeler elde edildi. Sübjektif ağrıda, A grubunda %, B grubunda %, aktif hareketle ağrıda, A grubunda %, B grubunda %, pasif hareketle ağrıda, A grubunda %, B grubunda %, oranında iyileşme elde edildi. Sabah sertliğinde ise, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler tespit edilmiş olup (p0.05). El bileği ve diz eklem hareket genişliğinde, her iki gruptada önemli derecelerde iyileşmede artış görüldü, fakat gruplar arasında istatistiksel olarak önemli fark yoktu (p>0.05). Kas gücü değerlendirilmesinde, her iki grupta, sağ ve sol elde önemli derecelerde istatistiksel artış görüldü (p0.05). Her iki dizde kuadriseps femoris adale gücünde ise, A ve B grubunda istatistiksel olarak önemli derecelerde artış görüldü, gruplar arası mukayesede ise, klasik fizik tedavi ve rehabilitasyon+TENS ile tedavi edilen B grubu hastaların lehine, istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü (p0.05). El fonksiyonları olarak değerlendirmeye alınan düğme ilikleme, anahtar tutma ve kaşık tutma becerilerinin gruplar arası istatistiksel analizinde anlamlı fark bulundu(p0.05). Sonuç olarak, kronik romatoid artritli hastalarda TENS'in özellikle ağrı üzerinde etkili bir uygulama olduğu, ancak TENS, tek başına yeterli bir tedavi yöntemi olmayıp, klasik fizik tedavi ve rehabilitasyon ile birlikte çok daha etkili bir uygulama olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made on patients with chronic rheu matoid artrit who applied to Ata, Uni, Medical faculty »Main Branch of Physical Treatment and Rhabilitation between May 1989 -. Septenber 1990. The patients were divided into A and B group, the patients in group A were treated with surface heat (20 minu- tes),deep heat (1,5 W/cm 10 minutes continuous ultrason) and appropriate exercise for their related joints. The patients in group B were treated with conventional TEHS for related jo ints as well as surface deep heat and classical exercises. The treatment programme was 5 days am week, 15 sessions. As pre treatment and post -15- times treatment eva luation criteria there happened a development in pain, morning thicknees» joint movement width, muscular strength, walking speed and hand functions. In evaluation of the results, there was quite signi ficant developments in both groups. In subjective pain, in group A 46,66 %t in group B 73» 33 %, in pain resulting from active movement in group A 73,33 %» in group B 86,66 %t in pain of passive movement ingroup A 73,33 %, in group B 80 %, were the rates of progress. In morning thicknees statistically significant developments were observed in both groups (Pop5).In wrist and knee-joint progress there happened quite a good progress, but there weren't impos- tani statistical difference between the groups (P>Q(Q5)«In mus cular strength evaluation we observed a high- rated progress in right and left hands, in both groups (P0,Q5).In cases with Quadriceps f emoris was in muscular power in both knees, we observed impor tant statistical progress in A and B groups, but in the compa rison of the groups we noticed a statistically significant development for the patients of group B who were treated with classical physical treatment and rehabilitation + TEHS (P/>0,05), there were significant differences between groups in fastening but tons, holding keys and spoons (PQ05).Ab a result, we claim, that TENS is an effective application on pain for the patients with cronic rheumatoid artritis, but TENS is not a suflieient treatment way by itself, it is a much more effective way of application when it is used with classical physical treatment and rehabilitation. M; hmti-t M*****-