Akut yüzme egzersizi sonrası eritrosit ve kas dokusu malondialdehyde (MDA) ve plazma askorbik asit düzeyleri
  1. Tez No: 19151
  2. Yazar: MİTAT KOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VI. ÖZET Akut egzersiz aerobik hücrelerin bazal metabolizmaları sırasında mitokon- dri tarafından üretilebilen serbest radikallerin daha fazla oluşmasına neden ola bilir. Serbest radikaller radikal zincir reaksiyonlarına katılarak lipid peroksida- syonuna ve serbest radikal hasarından kaynaklanan bazı patolojik durumlara neden olurlar. Malondialdehyde (MDA) düzeylerinin ölçümü oksidatif doku hasarının bir kriteri olarak dokuların lipid peroksit miktarlarını hesaplamada kullanılmakta dır. Kaslar ve kırmızı kan hücreleri egzersizde çok önemli rollere sahiptirler ve her ikisi de serbest radikal ataklarına maruz kalmaktadırlar. Askorbik asit güçlü bir antioksidan ve performansı artırıcı özelliktedir. Bu çalışmanın amacı gastrokinemius, quadriseps femoris vastus medialis, triseps braki kaslarının ve eritrositlerin MDA düzeylerine akut egzersizin etki lerini incelemektir. MDA düzeylerine ilaveten akut yüzme egzersizi sonrası as korbik asit düzeylerini araştırdık. Akut yüzme egzersiz peryodları ile orantılı olarak kas MDA düzeyleri an lamlı olarak arttı, plazma askorbik asit düzeyleri anlamlı olarak düştü ve eritro sit MDA düzeyleri değişmedi. Çalışmada sonuç olarak akut yüzme egzersizinin kaslarda lipid peroksida- syonu artırdığı, plazma askorbik asit düzeylerini düşürdüğü fakat eritrositlerde lipid peroksidasyonunu etkilemediği sonucuna varıldı. -28-
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY Acute exercise may induce a greater generation of free radicals that may be produced in mitochondria during basal metabolism of aerobic cells. In turn, free radicals participate in radical chain reactions that lead to lipid peroxidation and to some pathological cases which result from free radical damage. The measurement of Malondialdehyde (MDA) levels are used to estimate lipid peroxide content of tissues as a criterion of oxidative tissue damage. Mus cles and red blood cells have very important roles in exercise and both are exposed to free radical attacks. Ascorbic acid is a strong antioxidant agent which also increases performance. The purpose of this tudy is to investigate the effects of acute exercise on MDA levels of gastrocnemius, quadriceps femoris vastus medialis and triceps brachii muscles and erythrocytes. In addition to MDA levels we have investiga ted the ascorbic acid levels of rats following acute swimming exercise. Acute swimming exercise periods were found significantly proportinal to the increased levels of muscle MDA, and to the decreased levels of plasma ascorbic acid but the levels of erythrocyte MDA did not change. As a result we conclude that acute swimming exercise increases lipid pe roxidation and decreases plasma ascorbic acid levels in muscles but does not affect lipid peroxidation in erythrocytes. -29-