Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan ventilatör ilişkili pnömonili hastalarda serum C-reaktif protein, prokalsitonin, neopterin, presepsin ve supar düzeylerinin tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of serum C-reactive protein, procalcitonin, neopterin, presepsin and supar levels in ventilator associated pneumonia patients in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 535852
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI NUR ÖZKAYA PARLAKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Ventilatör İlişkili Pnömonili Hastalarda Serum C-Reaktif Protein, Prokalsitonin, Neopterin, Presepsin ve SUPAR Düzeylerinin Tanisal ve Prognostik Değeri Amaç: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), mekanik ventilatöre bağlandıktan 48 saat sonra ortaya çıkan ve hastanede edinilen enfeksiyonların başlıca nedenlerinden biridir. VİP, çocuk yoğun bakım ünitesindeki (ÇYBÜ) hastalarda aseptik teknikler, VİP önleme protokolleri ve destekleyici bakımda gelişmelerle rağmen morbiditenin ve mortalitesinin ana nedeni olmaya devam etmektedir. VİP tanısındaki problemler tedavi düzenlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple VİP tanısını kolaylaştıracak biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada pediatrik yoğun bakim ünitesinde yatan ventilatör ilişkili pnömonili hastalarda serum c-reaktif protein (CRP), prokalsitonin, neopterin presepsin ve soluble plasminojen aktivatör reseptör (SUPAR) düzeylerinin tanısal ve prognostik değerleri araştırılmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan VİP'li 36 hasta ve kontrol grubu olarak yine aynı serviste yatan ve VİP tanısı almayan, enfeksiyonu olmayan ve ventilatörde izlenen 30 hasta alınarak prospektif vaka-kontrol çalışması olarak yapılmıştır. VİP'li grupta VİP geliştiği günde 0. gün olmak üzere 3. 5. ve 14. günlerde ölçümler alınmıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: VİP grubu %72 si erkek %27,8 kız, kontrol grubu %50 si erkek %50'si kızlardan olumuştur. VİP grubunun yaş ortancası 22,8 ay ( 2,4 ay- 17,8 yıl) iken kontrol grubunda yaş ortancası 34,8 ay (1 ay 6 gün - 17,7yıl) idi. Altta yatan hastalıklara bakıldığında en sık serebral palsi %18 ikinci sırada ise metabolik hastalıklar olduğu görülmüştür. VİP grubunda %16,7 (n=6) hastanın takipte exitus olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diagnostic and Prognostic Value of Serum C-Reactive Protein, Procalcitonin, Neopterin, Presepsin and SUPAR Levels in Ventilator Associated Pneumonia Patients in Pediatric Intensive Care Unit Aim: Ventilator-associated pneumonia (VAP) is one of the major causes of hospital acquired infections occurring within 48 hours after endotracheal intubation. VAP continues to be the main cause of morbidity and mortality in pediatric intensive care unit (PICU) patients, despite aseptic techniques, VAP prevention protocols and advances in supportive care. Problems in the diagnosis of VAP, complicate treatment regulation. Therefore, biomarkers are needed to facilitate the diagnosis of VAP. In this study, diagnostic and prognostic values of serum c-reactive protein (CRP), procalcitonin, neopterin presepsin and soluble plasminogen activator receptor (SUPAR) levels of patients with ventilator associated pneumonia in pediatric intensive care unit were investigated. Method: This study was performed as a prospective case-control study in 36 children with VAP in the pediatric intensive care unit and 30 patients who were in the same service and were not diagnosed with VAP and who had no infection. In the VAP group, assuming VAP first developed on 0th day, measurements were taken on days 3, 5 and 14 of VAP. It was compared with the control group. Result: VAP group was composed of 72.2% boys and 27.8% girls and control group was composed of 50% boys 50% girls. The median age of the VAP group was 22.8 months (2.4 months - 17.8 years) and the median age in the control group was 34.8 months (1 month 6 days - 17.7 years). Further investigating underlying diseases, the most common was cerebral palsy with %18 and the second group were metabolic diseases. In the VAP group, 16.7% (n = 6) of the patient died during follow-up.