Coğrafi bilgi sistemleri(cbs) kullanılarak türkiye için değişik bilgilerden oluşan veri tabanının hazırlanması
Developing database of various data for turkey by using geographic information systems (gis)
- Tez No: 535863
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Türkiye genelinde toplanan güneş enerjisi, meteorolojik ve istatistik veriler kullanılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemi(CBS) kullanılarak bir bilgi bankası oluşturulmuştur. CBS'ni test etmek için çok sayıda sorgulama ve analiz uygulanmıştır. CBS altında bulunan veritabanı kullanılarak, sıcaklık, nem, ve yağış gibi meteorolojik veriler tüm Türkiye için girilmiş ve güneş enerjisi değerlerini meteorolojik verilerden hesaplamak için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemi test etmek için, metotla bulunan değerler ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, solar energy data, meteorological data and statistical data for Turkey were used. Database system was created by using Geographical Information System (GIS). Various queries and analyzes were applied to test GIS. Metorologial data such as temperature, relative humidity, rainfall for Turkey were added to database and a new method for estimating solar radiation data from meteorological data was developed. New method was tested by comparison of computed values with their corresponding experimental data values.