Unipolar mani, bipolar affektif bozukluk tip I hastaları ve sağlıklı katılımcıların nöropsikolojik açıdan karşılaştırılması
Neuropsychological comparison of unipolar mania, bipolar I disorder and healthy participants
- Tez No: 535914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERCAN ALTINÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde depresyon geçirmeksizin de manik dönem geçirme Bipolar Affektif Bozukluk Tip I olarak değerlendirilmekte, buna karşın manik dönem olmaksızın depresyon öyküsü 'Majör Depresyon Bozukluğu' olarak değerlendirilmektedir. Tanı kılavuzlarınca ikiuçlu bozukluğun bir parçası olarak görülen Unipolar Mani (UM) ile ilgili yapılan çalışmalar, Bipolar Affektif Bozukluk Tip I ve Tip II bozukluklarından sosyodemografik ve klinik yönden farklılıkları olduğunu ortaya koymaktadır. UM ve ayrı bir klinik antite olabileceğine ilişkin yapılmış çalışmalar yetersiz olup, günümüze kadar bu alanda nöropsikolojik farklılıkları araştıran bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı; günümüzde tanı kılavuzlarınca ayrı bir alt tip olarak değerlendirilmeyen UM'nin, Bipolar Affektif Bozukluk Tip I ve sağlıklı kontrollerle nörobilişsel yönden karşılaştırmasını yaparak altta yatan nörobilişsel farklarını ortaya koymaktır. Bu amaçla 01.04.2018-15.11.2018 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Bipolar Takip Polikliniği'nde takip edilmekte olan, M.I.N.I. 7.0.2 ile değerlendirilerek tanısı konan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 18 UM, 19 bipolar I bozukluk ve hasta grubuyla yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından eşleştirilmiş 21 sağlıklı kontrole Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery'ye ait 6 nörobilişsel test uygulanmıştır. Çalışmamızda UM grubunun görsel bellek, yürütücü işlevler ve sosyal biliş açısından Bipolar Affektif Bozukluk Tip I ve sağlıklı kontrollerden daha kötü performansının olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları, tanı kılavuzlarınca bipolar bozukluğun bir parçası olarak değerlendirilmekte olan UM'nin, Bipolar Affektif Bozukluk Tip I bozukluktan nörobilişsel olarak farklılıklarının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the up-to-date literature, manic episodes without depression are considered as Bipolar I Disorder, whereas a history of depression without a manic episode is regarded as Major Depression Disorder. Studies on unipolar mania, which is classified in bipolar disorder although its unipolar nature, reveal sociodemographic and clinical differences from bipolar I and II disorder. Neuropsychological differences between bipolar disorder subtypes and major depressive disorder have been investigated in many studies. Generally, bipolar I disorder has worse neurocognitive performance in both relapse and remission period. Results of the conducted studies showing unipolar mania might be a separate clinical entity are inadequate, and to best of our knowledge, there has been no study investigating the neuropsychological differences in this area. The aim of this study is; to evaluate the neurocognitive differences between unipolar mania, bipolar I disorder and healthy controls, and to reveal the underlying neurocognitive differences. For this aim, patients who were diagnosed with unipolar mania and bipolar I disorder using M.I.N.I. 7.0.2 from Eskişehir Osmangazi University Hospital Bipolar Follow-Up Outpatient Clinic between the dates 01.04.2018-15.11.2018 participated in the study. Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery was applied to 18 unipolar mania, 19 bipolar I disorder patients and 21 healthy controls matched for age, sex and education level. The results of the study showed that the unipolar mania group had worse performance regarding visual memory, executive functions, and social cognition compared to both bipolar I disorder group and healthy controls. The results of our study might indicate that unipolar mania, has unique neurocognitive differences compared bipolar I disorder which might support the hypothesis that unipolar mania is a distinct clinic and neurocognitive disorder.