İnterstisyel sistit etiyolojisinde mikrobiyolojik araştırmanın yeri
The value of microbiological investigation in interstistial cystitis etiology
- Tez No: 535913
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnterstisyel sistit / Mesane Ağrı Sendromu (İS/MAS), etiyolojisinde birçok faktörün suçlandığı ancak enfeksiyoz ajanların yerlerinin halen net olarak gösterilemediği bir tablodur. Kadınlarda erkeklere göre 4-5 kat daha sık görülen genellikle 6 haftadan uzun süreli üretral/pelvik ağrı ile irritatif işeme semptomlarının (ani işeme hissi, işeme sıklığında artış, noktüri, dizüri) ve rutin idrar kültürlerinde altta yatan herhangi bir üriner sistem enfeksiyonunun gösterilemediği bu tablo ile her yıl milyonlarca hasta kliniğe başvurmakta, tedavisi zor olan bu süreçte farklı tedavi modaliteleri denenmekte ve ciddi tedavi harcamaları yapılmaktadır. Rutin kültür dışı mikrobiyolojik çalışmaların geliştirilmesiyle etiyolojide olası mikroorganizmaların gösterilebilmesi tedavi maliyetlerini azaltarak etkin antimikrobiyal tedaviler ile hastaların psikososyal yaşantıları üzerinde ciddi düzelme sağlayacaktır. Etik kurul onayından sonra Nisan 2017-Eylül 2017 tarihleri arasında kontrollü prospektif olarak yürütülen çalışmaya 25'i kadın 1'i erkek 26 İS/MAS hastası ve 20 kadın kontrol grubu dahil edildi. Hastalardan ve kontrol grubundan aydınlatılmış onam alındı.
Özet (Çeviri)
Interstitial cystitis / Bladder Pain Syndrome (IC/BPS) is a complex clinical condition and its etiology is not well understood yet, considering many etiological factors including lower urinary tract infections. Patients who has irritative lower urinary tract symptoms (urgency, frequency, nocturia, disuria) with urethral/pelvic pain for more than 6 weeks. The prevelance of IC/BPS is 4-5 times more common in women than men. The economic burden of IC/BPS is undeniable and millions of people admit to outpatient clinics for treatment of this condition. The new microbiologic diagnostic tools are promising in the diagnosis of IC/BPS. Special urine cultures with higher sensitivity to detect a pathogen may decrease the treatment costs and increase psychosocial health of the patients. This prospective clinical study was performed on 26 IS/BPS patients ( 25 female 1 male) and 20 controls after the approval of ethics committee between April 2017 and September 2017 . Informed consent was obtained from patients and control subjects.