Deneysel kronik karaciğer hastalığı oluşturulan sıçanlarda sentetik yama kullanımının cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisi
Effect of synthetic mesh on surgical site infection in rats with experimental chronic liver disease
  1. Tez No: 535915
  2. Yazar: SHAHNAZ ISGANDAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA YORGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Karaciğer sirozu olan bireylerde, karın ön duvarı fıtık onarımı için yama kullanımından sonra gelişen cerrahi alan enfeksiyon riski ve dolayısıyla ameliyat başarısızlığı halen tartışılan bir konudur. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda deneysel olarak oluşturulmuş siroz modelinde, fıtık oluşturulduktan sonra yama kullanımı ve Staphylococcus aureus kaynaklı yama enfeksiyon gelişimi ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada her grupta Wistar-Albino cinsi 10 adet sıçanın bulunduğu 4 ayrı grup oluşturuldu. Deney gruplarında (Grup 1 ve 2) 6 hafta boyunca karbontetraklorür intraperitoneal verilerek siroz gelişimi sağlandı. Daha sonra karın ön duvarında fıtık oluşturularak yama konuldu ve Grup 2'de yama üzerine Staphylococcus aureus inoküle edildi. Kontrol gruplarında (Grup 3 ve 4) siroz oluşturulmadan karın ön duvarında fıtık oluşturularak yama konuldu ve Grup 4'de yama üzerine Staphylococcus aureus inoküle edildi. Sıçanlar 14 gün boyunca izlendikten sonra sakrifiye edildi. Yamalar çıkarıldıktan sonra kantitatif mikrobiyolojik değerlendirme için kültür ekimi yapıldı. Bakteri inokule edilen Grup 2 ve 4'te sırasıyla >105 cfu/cm2-7,5 x 104 cfu/cm2 yoğun bakteri kolonisi saptandı. Grup 1'de (siroz+yama) bakteri koloni yoğunluğu 7,1 x 102 cfu/cm2 orta düzeydeyken, Grup 3'ün (non-siroz+yama) bazı deneklerinde hiç üreme görülmemiş, bazılarında ise 1,7 x 101 cfu/cm2 minimal üreme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In patients with liver cirrhosis, the risk of infection that develops in the surgical field after usage of mesh for the anterior wall hernia repair of the abdomen, thus the risk of failure of the operation is still a matter of debate. The aim of this study is to investigate the relationship between the usage of mesh after creating abdominal hernia and the development of Staphylococcus aureus-induced mesh infection in the experimental cirrhosis model in rats. In the study, 4 groups were formed that 10 Wistar-Albino rats were included in each group. Cirrhosis was induced in the experimental groups (Group 1 and 2) by administrating intraperitoneal carbontetrachloride for 6 weeks. Then a mesh was replaced after creating hernia on the anterior wall of the abdomen and Staphylococcus aureus was inoculated onto the mesh in Group 2. In the control group (Group 3 and 4), without inducing cirrhosis, hernia was created on the anterior wall of the abdomen, then the hernia was repaired using a mesh, and Staphylococcus aureus was inoculated onto the mesh in Group 4. The rats were sacrificed after being observed for 14 days. Cultivation was done for quantitative microbiological evaluation after the mesh was removed. Biopsies were taken from the liver tissue of the rats in Groups 1 and 2. The removed meshes were evaluated in terms of bacterial load. As a result, an intense bacterial colonization (>105 cfu/cm2-7,5x104 cfu/cm2) was detected in the bacteria inoculated group 2 and 4, respectively. In group 1 (cirrhosis + mesh), the number of bacterial colonies was found to be 7.1x102 cfu/cm2, whereas minimal bacterial growth and minimal reproduction (1.7x101 cfu/cm2) was observed in group 3 (non-cirrhosis+mesh).