Kalite kültürünü kazandırmak üzere düzenlenen eğitim etkinliklerine ilişkin bir değerlendirme: Arçelik bulaşık makinesi işletmesi örnek olayı
An evaluation on education activities to gain quality culture: Arçelik dishwasher plant case study
  1. Tez No: 535924
  2. Yazar: ZEYNEP EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA IŞIL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, işletmelerde Toplam Kalite Yönetim modeline geçişte düzenlenen eğitim etkinliklerini belirlemek ve değerlendirmek; özellikle de , düzenlenen TKY eğitimi etkinliklerinin işgören ve yöneticilere kalite kültürünü kazandırmadaki etkisini belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma, bir örnek olay incelemesidir. Sincan Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Koç Grubuna bağlı Arçelik Bulaşık Makinesi İşletmesinde gerçekleştiirlmiştir. İşletme tarafından gerçekleştirilen eğitim etkinliklerine katıldıkları belirtilen 117 kişiden oluşan evren birimlerinden 100 kişi araştırmaya katılmıştır. Bunlardan 32'si yönetici, 68'i işgörendir. Evren birimlerini oluşturan yönetici ve işgörenlerin kalite kültürü değerlerinin içeriğini oluşturan temel, işgören, yönetici, tedarikçi ve müşteri değerlerini ne ölçüde kazandığını belirlemek amacıyla iki ölçme aracı (anket) geliştirilmiştir. Geliştirilen anletlerden yönetici anketindeki temel, yönetici ve tedarikçi değerlerini; işgören anketinde temel, işgören ve müşteri değerlerini yansıtan ifadeler yer almıştır. Anketlerin puanlanması ve yorumlanmasında“hiç katılmıyorum”,“çok az katılıyorum”,“kısmen katılıyorum”,“oldukça katılıyorum”ve“tamamen katılıyorum”katılma derecelerinin yer aldığı eşit aralıklı beşli ölçek kullanılmıştır. Ölçme aracında yer alan ifadeler, kalite kültürüne ilişkin görüş, değer ve tutumları ifade ettiği için katılma derecesi yöntem bölümünde anılan değerleri benimseme derecesini ifade etmiştir.“Tamamen”ve“oldukça”katılıyorum dereceleri anılan değerleri beklenen düzeyde benimseme şeklinde yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda temel değerlerin işgören ve yöneticilerin yaklaşık üçte ikisi tarafından beklenen düzeyde benimsendiği görülmüştür. Ayrıca işgörenlerin, temel değerleri yöneticilere oranla daha üst düzeyde benimsediği görülmüştür. İşgörenlerin %61.6'sı, yöneticilerin %71,64'ü kendilerine ilişkin değerlerin beklenen düzeyde benimsemişlerdir. Tüm grupta kalite kültürü içinde yer alan değerlerin tümünü grubun üçte ikilik bölümünün beklenen düzeyde benimsediği görülmüştür. Sonuç olarak temel, yönetici ve işgören değerlerinin grubun geri kalan kısmında beklenen düzeyde benimsenmeyişinin sebeplerini ortaya koymayı amaçlayan araştırmalar yapılmalıdır. Kalite kültürünün tüm yönetici ve işgörenlerce beklenen düzeyde benimsenmesini sağlayacak önlemler alınması, eğitim ve geliştirme programlarına TKY'nin gerektiridği gibi yoğunluk kazandırılması gereği ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmanın, eğitim etkinliğinin hemen ardından yapılmadığı bunun dışında ayrıca alınan sonuçların 20 Mayıs 1996 tarihine kadar gerçekleştirilen eğitim etkinlikleri için geçerli olduğu burada belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and evaluate the training activities organized in the transition to the Total Quality Management Model in enterprises; In particular, TQM training activities have been carried out to determine the impact of the TQM activities on gaining quality culture for employees and managers.Research is a case study. It has been realized in Arçelik Dishwasher Plant under the Koç Group which operates in Sincan Organized Industrial Zone. 100 people from the universe units, which consisted of 117 people who participated in the training activities carried out by the enterprise, participated in the study. 32 of them are executives, 68 of them are employees. Two measurement instruments (questionnaires) were developed to determine to what extent the managers and employees of the universe units gain the basic, employee, manager, supplier and customer values that constitute the content of quality culture values.The principal, manager and supplier values of the developed questionnaires are; employees' surveys were based on statements that reflect basic, employee and customer values. In the scoring and interpretation of the questionnaires, an equally spaced quintet scale including“I disagree”,“I agree very little”,“partially agree”,“highly agree”and“fully agree”is used. Expressions in the measurement tool express the opinions, values and attitudes related to the quality culture and the degree of participation has expressed the degree of adoption of the values mentioned in the method section. The“completely”and“fairly”agree ratings have been interpreted as adopting the aforementioned values at the expected level. In line with the findings of the study, it was seen that the basic values were adopted by approximately two-thirds of employees and managers.Moreover, it was seen that employees adopted basic values ​​at a higher level than managers. 61.6% of the employees and 71.64% of the managers have adopted the values ​​of their values ​​at the expected level. In the whole group, it was observed that all of the values ​​in the quality culture were adopted at the expected level by two thirds of the group. As a result, researches should be conducted with the aim of revealing the reasons for not adopting the basic, manager and employee values ​​in the rest of the group at the expected level. It is necessary to take measures to ensure the adoption of the quality culture as expected by all managers and employees, and to increase the intensity of education and development programs as required by TQM. It should be noted that the results of the study are not performed immediately after the training activity and that the results obtained are valid for the training activities carried out until 20 May 1996.