Obstrüktif uyku apneli hastalarda tedavinin inflamatuar ve antiinflamatuar denge üzerine etkisi
The effect of treatment on inflammatory-antiinflammatory balance in patients with obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 535925
  2. Yazar: MURAT BINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TİMUR AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Obstrüktif Uyku Apneli (OSA) hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası inflamatuar/anti-inflamatuar sitokin dengesini ortaya koymaktır. Bu çalışmaya, OSA'lı 59 hasta dahil edildi. Bunlardan 30 hastaya PAP tedavisi, PAP tedavisini reddeden 29 hastaya ise cerrahi tedavi planlandı. Cerrahi gruptaki 21 hastaya ekspansiyon sfinkter farengoplasti (ESP), 4 hastaya anterior palatoplasti (AP), 1 hastaya submukozal minimal invaziv lingual eksizyon (SMILE), 2 hastaya ESP ve SMILE, ve 1 hastaya AP ve SMILE ameliyatları uygulandı. PAP grubunda kompliyansı belirlemek için hastaların en az 3 aylık veri kayıtları PAP cihazlarından elde edildi. Tüm hastalar, tedavi öncesi ve sonrasında kapsamlı polisomnografi ile değerlendirildi. Horlamanın subjektif değerlendirmesi vizüel analog skalası (VAS) ile yapılırken, gündüz uykululuk semptomları ise Epworth Uykululuk Skalası (ESS) ile değerlendirildi. İnterlökin (IL)-1 beta, İL-2, İL-4, İL-10, tümör nekrotizan faktör-alfa (TNF-alfa), interferon gamma (İFN-gama) ve yüksek duyarlı C-reaktif protein (hs-CRP) serum düzeyleri, tedavi öncesi ve tedaviden en az 3 ay sonra ELISA yöntemi ile ölçüldü. Cerrahi grupta başarı oranı %65,5 ve PAP grubunda ortalama kompliyans (günde en az 4 saat kullanılan günlerin yüzdesi) %40,9 olarak saptandı. Tedavi öncesinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal an inflammatory/anti-inflammatory cytokines balance in patients with obstructive sleep apnea (OSA) before and after treatment. Fifty nine patients with OSA have been included in this study. Of those, 30 patients were planned for PAP treatment and 29 patients who rejected PAP treatment were planned for surgery. In surgery group, 21 subjects were performed expansion sphincter pharyngoplasty (ESP), 4 subjects were performed anterior palatoplasty (AP), 1 subject was performed submucosal minimally invasive lingual excision (SMILE), 2 subjects were performed ESP with SMILE, and 1 subject was performed AP with SMILE. For PAP group, at least 3-month-data which have been recorded during treatment period was obtained from the patients' devices to determine PAP compliance. All participants were evaluated by full polysomnography before and after surgery. Subjective evaluation of snoring was measured through visual analog scale (VAS) and daytime sleepiness symptoms were measured through Epworth Sleepiness Scale (ESS). Serum levels of interleukin (IL)-1, IL-2, IL-4, IL-10, tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha), interferon gamma (IFN-gamma) ve high sensitive C-reactive protein (hs-CRP) were measured by ELISA before and at least 3 months after treatment for both groups. The success rate of surgical treatment was 65,5% and mean compliance for PAP group was 40,9% (% days of at least 4 hours in a day). There were no significant differences between groups before treatment.