Adana Etnoğrafya Müzesindeki kilimler
Kilims (rugs) in the Adana Etnography Museum
  1. Tez No: 535935
  2. Yazar: ABUZER KIZIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez çalışmasında, Adana Etnoğrafya Müzesi Koleksiyonunda yer alan toplam 34 kilim bilimsel yöntemlerle ele alınarak incelenmiştir. Kilimlerin genel ve detay özelliklerinden hareketle de farklı yörelerin özgün kültürel değerleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Envanter bilgilerine gore kilimlerin büyük bir kısmı Mersin İlinin Mut İlçesinden gelmedir. Geri kalanlar ise Van, Elazığ ile Adana'nın ilçesi olan Karaisalı'dandır. Kilimlerin hepsi satın alma yoluyla Müzeye kazandırılmıştır. Kilimlerin geneli kompozisyon olarak göbekli (madalyon) tipine girmektedir. Göbeklerin etrafı bordürlerle çevrilmiştir. Motifler kurt ağzı, koç boynuzu, elibelinde gibi şematik figurative ile zigzag, üçgen, altıgen gibi geometrik desenlerden oluşur. Renk olarak zengin bir çeşitlilik söz konusudur. Hakim renkler beyaz ve kırmızıdır. Doğu kilimlerinin renkleri ağırlıklı olarak koyudur. Atkılarda yün, çözgülerde ise hem yün hem pamuk iplik kullanılmıştır. Bölgeler arası karşılaştırmada radikal farklıkların olmadığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 34 Anatolian kilims (rugs), which are in the Adana Ethnography Museum today, are studied scientifically. The distinct cultural values of different regions are tried to be presented by examining the general and detail features of the kilims. According to inventory records, most of the kilims are known to come from the town of Mut in Mersin while the rest are from Van, Elazığ, and the town of Karaisalı in Adana. All of them are acquired by the museum through purchase. The majority of the kilims seem to be of the medallion (“ventricose”) type due to their compositions. The medallions are encircled with a border around them. Among the motifs are schematic figures like fairled, ramshorn, and“elibelinde”(hands-on-hips) in addition to geometric patterns as zig-zag, triangle, and hexagon. A variety of colors are used on these kilims. Mostly, white and red are the predominant colors. The eastern kilims are usually in dark colors. Wool yarn is used in wefts while both wool and cotton yarns in warps. Strikingly, there is no radical difference between different regions.