Alerjik rinitli hastaların nazal steroid ve antihistaminik kombinasyonu ile tedavisini takiben ses kalitelerindeki değişikliğin sübjektif ve objektif olarak değerlendirilmesi.
Subjective and objective evaluation of changes in voice quality following treatment with nasal steroids and antihistamines in patients with allergic rhinitis.
  1. Tez No: 535936
  2. Yazar: CEKİ PALTURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NECATİ DEVELİOĞLU, PROF. DR. MEHMET KÜLEKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Alerjik Rinit (AR) toplumda sık görülen kronik enflamatuar bir hastalıktır. Duyarlı olan bireylerde görülen bu hastalık kişinin aile, sosyal ve iş yasamını etkilemektedir. Bu çalısmada AR'i olan hastaların semptomlarının şiddetli olduğu dönemlerde sese bağımlı yaşam kalitelerinin incelenmesi ve tedavi ile ses kalitelerindeki değişimin subjektif ve objektif olarak saptanması planlanmıştır. MATERYAL METOD: Bu çalısmaya Ocak 2010 ile Temmuz 2010 tarihleri arasında AR semptomları ile Taksim Egitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi polikliniğine başvuran ve inhalan alerjenlere karsı serum spesifik Ig E seviyeleri yüksek olan 39 hasta dahil edildi. Hastalara Total Nazal Semptom Skoru (TNSS) ve Ses Handikap Endeksi-10(SHE-10) anketleri dolduruldu. Akustik ses analizleri yapıldı. Hastalara Mometazon furoat ve Desloratadin ile 1 aylık medikal tedavi verildi. 1 ay sonraki kontrollerde hastaların anketleri ve akustik ses analizleri yeniden yapıldı. Hastaların semptom skorları tedavi öncesi ve sonrası olarak karşılaştırıldı. Akustik ses analizleri ise hem kendi aralarında, hem de benzer yaşlardaki 30 sağlıklı birey ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Allergic Rhinitis (AR) is a chronic inflammatory disease that commonly seen in the community. This disease is seen in individuals who are sensitive to the allergens and their family, social and work life is affected. In this study, it is planned to examine the voice-dependent quality of life and the subjective and objective changes in voice quality of AR patients before and after treatment. Material and Method: This study was conducted between January 2010 and July 2010 with the patients with symptoms of AR at Taksim Training and Research Hospital Ear Nose and Throat Clinic. Thirty-nine patients with high serum-specific IgE levels were enrolled in the study. Patients Total Nasal Symptom Score (TNSS) and Voice Handicap Index-10 (SHE-10) questionnaires were completed. Acoustic voice analysis was conducted. The patients were given Mometasone furoate and Desloratadine for 1 month as medical treatment. After 1 month follow-up, patients' questionnaires and acoustic voice analyzes were performed again. The symptom scores and acoustic voice analyses of the patients were compared before and after treatment. Also acoustical voice analyzes were compared between 30 healthy individuals with similar ages.