Dejeneratif mitral yetmezlik cerrahi tedavisinde anteriyor liflet onarım yaklaşımları ve sonuçları
Anteri̇or repair approaches and results in dejenerative mitral failure surgical treatment
  1. Tez No: 535960
  2. Yazar: ERSİN KADİROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç Dejeneratif hastalığa bağlı mitral yetmezliğinin cerrahi tedavisinde onarım cerrahisi giderek mitral kapak replasmanının yerini almaktadır. Mitral onarım cerrahisinde anteriyor liflet teknikleri uygulanması en zor konudur. PTFE sütur materyallerinin kullanılmasıyla korda replasmanı, korda transferi ve korda kısaltma işlemlerinin alternatifi olmuştur. Bu çalışmamızda mitral kapak anteriyor liflet tamir tekniklerinin uygulanabilirliği, durabiliteleri, mortaliteleri, reoperasyon oranları ve rekürren mitral yetmezlik dereceleri araştırıldı. Materyal-metod 2006 Mayıs'dan 2013 Mayıs ayına kadar Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde, aynı cerrahi ekip tarafından, dejeneratif mitral yetmezlik nedeniyle mitral kapak onarımı yapılan ve anteriyor lifletine müdahale edilen 125 hasta (64 erkek/61 kadın; yaş: 47.0±17.6) çalışmaya dahil edildi. Hastalar anteriyor liflete korda replasmanı yapılan 56 (%45) hasta ve korda replasmanı yapılmayan 69 (%55) hasta olarak iki gruba ayrıldı ve operasyon sonrası ortalama 24.4±16.8 ay takip edildi. Hastalar demografik veriler, operasyon verileri, postoperatif veriler, mortalite, rekürren mitral yetmezlik ve reoperasyon açısından karşılaştırıldı. Bulgular Anteriyor liflete müdahale edilen hastaların, korda replasmanı yapılan grup ile yapılmayan grup arasında mortalite, rekürren mitral yetmezlik ve reoperasyon oranları açısından bir fark bulunamadı. Korda replasmanı yapılan grupta mortalite iki (%3.6) hastada görülürken korda replasmanı yapılmayan grupta bir (%0.8) hastada görüldü. Korda replasmanı yapılan grupta, bir (%1.8) hastaya intraoperatif mitral kapak replasmanı yapıldı. Hastaların takipleri sırasında ciddi mitral yetmezlik gelişen tüm hasta grubunda, toplam üç (%2.4) hastaya geç dönemde mitral kapak replasmanı yapıldı. Bu hastalardan iki (%3.6) 'si korda replasmanı yapılan grupta iken, bir (%0.8) tanesi korda replasmanı yapılmayan gruptaydı. İki gruptaki toplam hafif veya hiç mitral yetmezliği olmadan izlenen hasta sayısı ve oranları; korda replasmanı yapılan grupta 50 (%89.3) hasta, korda replasmanı yapılmayan grupta 65 (%94.2) hasta olarak tespit edildi. Sonuç Dejeneratif hastalığa bağlı mitral yetmezlik anteriyor liflet tutulumunun tedavisinde, mitral onarım cerrahisi, durabilitesi ve uzun dönem sonuçlarının iyi olmasından dolayı güvenilir bir şekilde uygulanabilir. Sütur teknolojisindeki gelişmeler ve yapay korda boy ayarlamasındaki ilerlemeler ile korda replasmanı, korda transferi ve korda kısaltma işlemlerinin alternatifi olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective Mitral valve repair has become widespread as a surgical treatment of degenerative mitral insufficiency. Approaching to anterior leaflet techniques is the most difficult part of mitral valve repair surgery. İmprovements in PTFE suture material made chordae replacement preferable as an alternative technique to the chordae replacement and transfer techniques. In this study we searched the feasibility, durability, mortality, reoperation and recurrent insufficiency rates of anterior mitral leaflet reconstruction techniques. Results Mortality and recurrent insufficiency rates were similar between the chordae replacement group and no chordae replacement group. 2 patients in chordae replacement group and 1 patient in no chordae replacement group died. mitral valve replacement was performed in 1(%1.8) patient in chordea replacement group.3(%2.4) patients underwent to mitral valve replacement due to severe mitral insufficiency in both groups in late period. 2(%3.6) of these patients were in the chordae replacement group and 1(%0.8) was in no chordae replacement group. 50 patients in chordae replacement group and 65 patients in no chordae replacement group have no or mild mitral insufficiency on their follow-ups. Material and method 125 patients who underwent to anterior mitral leaflet reconstruction by same surgical team due to degenerative disease between May 2003- May 2013 in Türkiye Yüksek İhtisas Hospital included to the study(64 men/61 women; age 47.0+/- 17.6). Patients divided into two groups according to the chosen technique: chordae replacement technique performed to 56 patients and non-chordae replacement techniques performed to 69 patients. Mean follow up duration was 24.4+ 16.8 months. Demographic, operative, postoperative datas; mortality, recurrent mitral insufficiency and reoperation rates were compared. Conclusion Mitral repair is safe, durable and has excelent outcomes in the treatment of degenerative anterior mitral leaflet diseases. İmprovements in suture technology and advanced chordae length adjustment techniques led chordae replacement procedure emerge as an alternative to chordae transfer and shortening techniques.