Mitral kapak onarım tekniği olarak izole ring anuloplasti yapılan vakaların operatif ve postoperatif sonuçları
Operative and postoperative results of isolated ring annuloplasty as a technique of mitral valve repair
  1. Tez No: 810648
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Mitral yetmezlikte uygun vakalarda tamir tekniklerinin uygulanması önerilmektedir. Kurumun ve cerrahın deneyimi yeterli ise kapak onarımları ilk tercih olmalıdır. Mitral kapak tamirinde hastanın mevcut kapağını koruyarak varolan patolojiyi düzeltmek hedeflenir. Böylelikle antikoagulasyon ihtiyacı olmaksızın sol ventrikül fonksiyonları korunmuş olur ve hayatta kalımı artar. Mitral kapak onarımlarıyla ilgili literatürde birçok yayın olduğu halde izole ring anuloplasti sonuçlarına dair veriler sınırlıdır. Bu çalışmada sadece ring kullanılarak yapılan anuloplasti olgularının operatif ve postoperatif sonuçları incelenmiştir. Materyal-metot: Ağustos 2006 ile Ağustos 2013 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği' nde mitral yetmezlik nedeniyle izole ring anuloplasti yapılan 43 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Dejeneratif hasta grubunda esnek anuloplasti ringi, iskemik kökenli hasta grubunda ise sert anuloplasti halkası kullanılmıştır. Hastalar ortalama 18.4±13.4 ay takip edilmiştir. Hastalar demografik veriler, operasyon verileri, postoperatif veriler, mortalite, rekürren mitral yetmezlik ve reoperasyon açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 53.9±10.8'dir (25 (58.1%) erkek). Carpentier fonksiyonel sınıflandırmasına göre hastalar değerlendirildiğinde 21 (48.8%) hastanın tip I ve 22 (51.2%) hastanın tip IIIb disfonksiyona sahip olduğu izlenmiştir. 7 (16.3%) hastaya sadece mitral kapak nedeniyle girişim planlanırken hastaların büyük çoğunluğuna (36 hasta, 83.7%) kombine prosedürler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is recommended to perform mitral valve repair in suitable patients with mitral regurgitation. If the experience of the institution and surgeon is enough valve repair should be the first choice treatment. This procedure preserves patient's native valve without a prosthesis and corrects the pathology. Although several reports have been published investigating the outcomes of mitral valve repair, reports on isolated ring annuloplasty techniques are limited. We sought to review our experience of the operative and postoperative outcomes of isolated ring annuloplasty technique. Material and method: 43 patients who underwent to isolated ring annuloplasty by same surgical team due to mitral insufficiency between August 2006- August 2013 in Türkiye Yüksek İhtisas Hospital included to the study. Flexible ring was used in degenerative valves and rigid annuloplasty ring for ischemic population. patients were followed up 18.4±13.4 months. Demographic, operative, postoperative datas; mortality, recurrent mitral insufficiency and reoperation rates were evaluated. Results: According to Carpentier's functional classification 21 patients had type I and 22 had type IIIb dysfunction. The majority of patients (83.7%) underwent combined procedures and pure mitral reconstruction was performed to only 7 (16.3%) cases.