Rat deri flebinde iskemik önkoşullama ve iskemik sonkoşullama yöntemlerinin birlikte kullanılması
Combined use of ischemic preconditioning and postconditioning in the rat skin flap
  1. Tez No: 535964
  2. Yazar: ASIM USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KORAY COŞKUNFIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Rekonstrüktif mikrocerrahide uzamış iskemi sonrası dolaşımın aniden sağlanması sonucunda oluşan reperfüzyon hasarı halen çözülmemiş problem olarak varlığını sürdürmektedir. Biz rat epigastrik deri flebi modelinde iskemik önkoşullama (İÖ) ve iskemik sonkoşullama (İS) işleminin birlikte yapılmasının, iskemi-reperfüzyon (İR) hasarına karşı koruyucu etkisini ve avantajlarını araştırdık. 40 adet Wistar ratta 6x3 cm'lik epigastrik deri flebini kullandık. İÖ; iskemi öncesinde 10 dakika iskemi, 10 dakika reperfüzyon siklusunun 3 defa tekrarlanması ile yapıldı. İS; iskemi sonrasında 15 saniye tam reperfüzyon, 15 saniye tam oklüzyon siklusunun 6 defa (total süre 3 dakika) tekrarlanması ile yapıldı. İskemi süresi tüm fleplerde 6 saat idi. Hayvanlar her grupta 10 hayvan olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu. Flebin pedikülü vasküler klemple klemplenip, flebe 6 saat iskemi yapıldı. Grup 2: İÖ grubu. 6 saat iskemi öncesi İÖ yapıldı. Grup 3: İS grubu. 6 saat iskemi sonrası İS yapıldı. Grup 4: İÖ + İS grubu. 6 saat iskemiden önce İÖ yapıldı, iskemiden sonra İS yapıldı. Cerrahi işlemden 1 hafta sonra fleplerin yaşayan alanı değerlendirildi ve yaşayan flebin total flep alanına yüzdesi kayıt edildi. Toplam 3 rat (grup 1: 1 rat öldü, grup 2: 1 rat flebini yedi, grup 4: 1 rat flebini yedi) çalışmadan çıkarıldı. İÖ, İS ve İÖ + İS yapılan gruplarda kontrol grubuna göre önemli ölçüde azalmış flep nekroz alanı gözlendi. İstatistiksel analizde grup 2 ve 3 arasında anlamlı fark bulunurken, grup 2 ve 4 arasında ve grup 3 ve 4 arasında anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak İÖ ve İS'nın deri flebi modelinde iskemi reperfüzyon hasarına karşı koruyucu rolü vardır. İÖ ve İS'nın birlikte yapılmasının, bunların tek başlarına yapılmasına göre flep yaşamasında ek faydası yoktur.
Özet (Çeviri)
Reperfusion injury by the abrupt restoration of circulation after the prolonged ischemia has been remained unsolved problem in the reconstructive microsurgery. We hypothesized that the combination of ischemic preconditioning and ischemic postconditioning would result in preservation of rat epigastric skin flap after ischemic period. We used 6x3 cm sized epigastric skin flap in 40 Wistar rats. Ischemic preconditioning was performed before ischemic period by 3 cycles of 10 minutes of repeated ischemia/reperfusion periods. A cycle of 15 seconds of full reperfusion, followed by 15 seconds of complete reocclusion was repeated six times (3 min of total intervention) after ischemic period and prior to the unlimited reperfusion. Global ischemia period was 6 hours in all flaps. The animals were allocated randomly into 4 groups, each group containing 10 animals. Group 1: Control group. Six hours of complete ischemia was induced by clamping the pedicle using a vascular clamp. Group 2: Ischemic preconditioning group. IP was performet prior six hours of complete ischemia. Group 3: Ischemic postconditioning group. After six hours of complete ischemia ischemic postconditioning was performed. Group 4: Ischemic preconditioning plus ischemic postconditioning group. Prior six hours of ischemia preconditioning was performed. After that 6 hours ischemia was performed. Finally postconditioning was performed after final ischemia. Flap viability was assessed 1 week after the surgical procedure, and surviving flap area was recorded as a percentage to the whole flap area. Total 3 rats (group 1: 1rat died, group 2: 1 rat because of autocannibalization, and group 4: 1 rat because of autocannibalization) were exclude from this study. Preconditioned, postconditioned and preconditioned + postconditioned animals demonstrated a significantly lower area of flap necrosis than the control group. Statistical analyses revealed meaningful differences between groups 2 and 3. However, there was no statistical difference between groups 2 and 4 and groups 3 and 4. As a conclusion, ischemic preconditioning and postconditioning have protective effects on ischemia-reperfusion injury in the epigastric skin flap model. The combination of preconditioning and postconditioning offered no additional benefit over either intervention alone in the skin flap model