Ratlarda değişik tram flep delay yöntemleri ve iskemik önkoşullama ile karşılaştırılması
Various surgical delay methods and compare with ischemic preconditioning in the rat tram flap
  1. Tez No: 483828
  2. Yazar: ANI ÇİNPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KORAY ÇOŞKUNFIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Meme rekonstruksiyonunda halen pediküllü TRAM flep en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Bu flebin en önemli dezavantajı deri adasında gözlenen nekrozdur. Çalışmamızda yaşayan deri adasını artırmak amacıyla farklı delay yöntemleri ve İÖ uyguladık ve sonuçlarını birbiriyle karşılaştırdık. 40 adet Wistar sıçanda 6x3 cm'lik TRAM flebini kullandık. Hayvanlar her grupta 8 adet olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu da TRAM flep nondominant pedikülünden kaldırılıp orijinal yerine suture edildi. Grup 2'de sol TRAM flebin dominant pedikülü kesilip 1 hafta sonra flep kaldırıldı. Grup 3'te planlanan flebe sadece cilt insizyonu yapıldı ve 1 hafta sonra TRAM flep kaldırıldı. Grup 4'te hem dominant vaskuler pedikül kesildi, hem de cilt insizyonu yapıldı ve 1 hafta sonra flep kaldırıldı. Grup 5'te İÖ, 10 dakika iskemi / 10 dakika reperfüzyon periyotlarının 3 defa tekrarlanması ile yapıldı. TRAM flebin kaldırılmasından 1 hafta sonra yaşayan deri alanı değerlendirildi ve yaşayan flebin total flep alanına yüzdesi kayıt edildi, her gruptan iki sıçana mikroanjiografi uygulandı. Sadece cilt insizyonu yapılan delay grubu dışındaki bütün grupların istatistiksel olarak anlamlı yaşayan flep deri adasını artırdıgını saptadık. İÖ'nin, sıçan TRAM flep modelinde delay işlemine alternatif olup olamayacağını araştırdık ve İÖ'nin yaşayan flep alanını artırmada cerrahi delay kadar etkili olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
The transverse rectus abdominis myocutaneous (TRAM) pedicled flap is applied most frequently for breast reconstruction. This flap's major drawback is necrosis of the skin paddle. We used a variety of flap delay techniques and ischemic preconditioning to increase the surviving area of the TRAM flap in rat and the resuslts are compared in between. We used 6x3 cm sized TRAM flap in 40 Wistar rats. One control group, 3 delay groups and ischemic preconditioning group were established (n=8 in each group). Group 1: Control group TRAM flap was eleveted from non-dominant pedicle and flap was sutured to the original bed. Group 2: Delay group 1, left superior deep epigastric vessels were cut. One week later TRAM flap was elevated. Group 3: Delay group 2, only skin incision of the skin paddle was done. One week later TRAM flap was elevated. Group 4: Delay group 3, only scin incision was done and left superior deep epigastric vessels were cut. Group 5: Ischemic preconditioning group, TRAM flap was elevated. Ischemic preconditioning was performed by 3 cycles of 10 minutes of repeated ischemia/reperfusion periods and flap was sutured to the original bed. Flap viability was assessed 1 week after the surgical procedure, surviving flap area was recorded as a percentage to the whole flap area and microangiographi was applied two rat each group. Group 2, group 4, group 5 demonstrated a significantly lower area of flap necrosis than the control group. We determined IO is increase the surviving area of the TRAM flap but not effective method as many as surgical delay technique.