Nikotin uygulaması sonrası rat random patern flep canlılığına topikal prostasiklin ve prostaglandin E1'in etkileri
The effects of topical prostacyclin and prostaglandin E1 on the random pattern flap survival after the nicotine treatment on the rat
  1. Tez No: 132244
  2. Yazar: TEOMAN ESKİTAŞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP K. GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET GİRİŞ ve AMAÇ Sigara içiminin yara iyileşmesi ve flep yaşamı üzerindeki zararlı etkileri ile prostagjandinlerin flep yaşamı üzerindeki olumlu etkileri iyi bilinmektedir. Bununla beraber yaptığımız literatür incelemesinde nikotinin zararlı etkilerine karşı prostaglandinlerin olumlu etkisini bildiren çalışmaya rastlanmamıştır. Bu deneysel çalışmanın amacı rat dorsal random patern fleplerinde nikotine bağlı gelişen iskemik flep nekrozunu topikal prostoglendin Eı ve I2 tedavi ile önlemek veya azaltmak ve bu iki prostoglendinin etkilerini karşılaştırmaktır. MATERYAL ve METOT Ortalama ağırlıkları 350-400 gr olan 32 adet erkek Wistar tipi rat 4 gruba ayrıldı. Grupl kontrol grubu olarak 1 cc serum fizyolojik, grup 2, 3 ve 4'e deney grupları olarak 2 mg / kg dozunda nikotin subkutan yolla 4 hafta süresince uygulandı. 4 hafta sonunda tüm gruplarda 35 mg/kg dozunda sodyum tiopental anestezisi altında, 4610x4 cm boyutlu dorsal kaudal bazlı random patern flepler kaldırıldı ve yerine dikildi. Grup 1 ve 2'ye nikotinin yaptığı vazokonstrûksiyon sonucu dolaşım azlığım belirlemek için fluorescein testi yapıldı ve karanlık odada UV lamba ışığı altında boya tutan alanlar transparant film kullanılarak belirlendi. Post operatif olarak flepler yerine dikilir dikilmez, flepler üzerine grup 1 ve 2'de baz grup 3'de Pgl2 (iloprost), grup 4'te PgEı (misoprostol) topikal olarak uygulandı. Post operatif 7. günde tüm gruplarda nekroz alınları transparant film üzerine çizilerek belirlendi Tüm ölçüm ve değerlendirmeler araştırma dışı bir kişi tarafından yapıldı. BULGULAR Değerlendirme sonucunda 4. hafta sonunda grup 1 ve 2 arasında yapılan fluorescein testi sonunda boya tutan alanlar sırasıyla ortalama % 43.64 ± 4.46 ve % 31.42 ± 2.51 olarak belirlendi Postoperatif 7. günde yapılan ölçümlerde ise serum + baz grubunda (grup 1) nekroz alam % 40.94 ± 5.13; nikotin + baz grubunda (grup 2) nekroz alam % 49.59 ± 4.74; nikotin + Pgl2 grubunda (grup 3) nekroz alam % 32.10 ± 4.69 ; nikotin + PgEı grubunda (grup 4) nekroz alam % 37.54 ± 7.80 olarak belirlendi. İstatistiksel çalışma sonucunda nikotinin deri flebinde yaşayabilirliği önemli ölçüde azalttığı hem fluorescein testinde (p=0.01, p0,05). SONUÇ Sonuç olarak; topikal Pgl2 ve PgEı uygulanımı ile, nikotine bağlı gelişen nekroz alanlarının azaltıldığı gösterilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, postoperatif dönemde topikal Pgl2 ve PgEı uygulamasının, sigara kullanan ve preoperatif 4 haftalık sigarasız periyodun acil cerrahi yönünden beklenemeyen hastalarda flep yaşammı artıracağım söyleyebiliriz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION and PURPOSE Harmful side effects of cigarette smoking on the wound healing and flap survive and the benefits of prostaglandins on flap survive are well known. However, among the literature perused, there were no studies, which studied the harmful effects of smoking versus the benefits of prostaglandins. The purpose of this experimental study is to prevent or lessen the flap necrosis developed in rat dorsal random patem fleps due to nicotine with topical prostaglandin Ei and h treatment and to compare the effects of these two prostaglandins. MATERIAL AND METHODOLOGY Thirty-two male Wistar type rats with an average weight of 350-400 grams were divided into 4 groups. For 4 weeks, Groupl, as the control group, was treated to 1 cc. serum physiologic and Groups 2,3,4 were treated to a dose of 2-mg/kg nicotine by subcutanous route. After 4 weeks 10x4 cm dorsal caudal based random patern flaps were 48elevated and then sewn on all the rats under a dose of 35-mg/kg sodium tiopantal anesthesias. Fluoresceine dye test was applied to the Groups 1 and 2 and discolorations were located in a dark room under UV light source in order to observe the circulatory reduction resulting from vasoconstriction due to nicotine. After the flaps were sewn post operatively, topical application of base was immediately performed on the flaps of Groups 1 and 2, Pgl2 (itoprost) was applied to Group 3 and PgEi (misoprostol) on group 4. On the 7th day of post operation, necrosis results of all groups were recorded on a transparent film. A blind researcher reviewed all of the results and assessments. FINDINGS After 4 weeks, discolorations located by fluorescein test performed between groups 1 and 2 were found out to be on average % 43.64 ± 4.46 and %31.42 ± 2.51 respectively. Measurements taken on the 7th day of post operation showed that necrotic regions in the serum physiologic + base group (Group 1) was % 40.94 ± 5.13; in the nicotine + base group (Group 2) % 40.94 ±5.13; in the nicotine + PgI2 group (Group 3) % 32.10 ± 4.69; in the nicotine + PgEi group (Group 4) %37.54 ± 7.80. Statistical evaluation of the results of both the flourescein test (p=0.01, p0,05). CONCLUSION It was shown that the application of topical Pgl2 and PgEi, necrotic regions developed due to nicotine decreased. As a result of these findings, we can say that topical application of Pgk and PgEi during the post operational period will increase the flap survival in patients who smoke or patients who cannot be expected to fulfill the 4 weeks of no smoking pre operational period due to surgical urgency. 49