Production and characterization of chickpea flour based biofilms containing gallic acid
Galik asit içeren ve nohut unundan elde edilen biyofilmlerin üretilmesi ve karaterizasyonu
  1. Tez No: 536002
  2. Yazar: SEÇİL KOCAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nohut unu besleyici, ucuz ve herkes tarafından kolay erişilebilir bir bakliyattır. Galik asit ise pek çok bitkide bulunan yaygın bir bileşendir. Bu çalışmada, galik asit içeren nohut unundan yapılmış aktif paketleme filmi eldesi ve bu filmlerin karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Renk, opaklık, mekanik direnç, su buharı geçirgenliği, mikroyapı, kimyasal yapı, antioksidan aktivitesi ve toplam fenolik miktarı üzerinde pH (9 ve 11); gliserol konsantrasyonunun (%1 ve %3) ve galik asit konsantrasyonunun (%5 ve %10) etkisi araştırılmıştır. Filmler pH 11 değerinde daha sağlam, koyu renkte ve yüksek antioksidan aktivitesine sahip bulunmuştur. Diğer yandan yüksek gliserol konsantrasyonu filmlerin elastikiyetini artırırken mekanik dayanımını azaltmış ve su buharı geçirgenliğini arttırmıştır. Renk ve toplam fenolik üzerinde ise istatistiksel olarak bir etkisi olmamıştır. Yüksek konsantrasyonda eklenen galik asit ise su buharı geçirgenliğini azaltarak iyi bir gaz bariyeri sağlamıştır. Ayrıca opaklık, antioksidan aktivitesi, elastikiyet ve toplam fenolik miktarını arttırmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada pH 11 değerinde %1 gliserol ve %10 galik asit ile hazırlanan nohut unu filmlerinin antioksidan açısından zengin aktif paketleme filmi oluşturmak için iyi bir kombinasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Chickpea is an easily accessible legume which has beneficial effects on human health. On the other hand, gallic acid is a widespread phenolic compound found in various plants. In this study, it was aimed to obtain chickpea flour based active films and to characterize this films. The effects of pH (9 and 11), glycerol concentration (1% and 3% w/v of film solution) and gallic acid concentration (5% and 10% w/w of total solid) on color, opacity, mechanical strength, water vapor permeability (WVP), microstructure, chemical characteristic, antioxidant activity and phenolic content of films were investigated. At pH 11, films were stronger, had lower lightness value and had higher antioxidant activity. On the other hand, higher glycerol concentration made the films more flexible but less strong and more hydrophilic which resulted in higher WVP. There was no effect of glycerol on color and phenolic content of the films. Higher gallic acid concentration made great contribution to the chickpea flour based films by decreasing WVP and by increasing opacity, antioxidant activity, phenolic content, lightness and elongation. In this study, combination of chickpea flour and gallic acid as an antioxidant agent which has glycerol concentration of 1% w/v of film solution and gallic acid concentration of 10% w/w of total solid at pH 11 was found to be a great combination in order to obtain antioxidant rich edible composite films.