Numerical methods for the transient analysis of multi-regime Markov fluid queues
Çok rejimli Markov akışkan kuyruklarının zamana bağlı analizi için numerik yöntemler
  1. Tez No: 536018
  2. Yazar: ÖMER GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. NAİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Markov akışkan kuyrukları iletişim ağlarının performans analizinde kullanılan kayda değer modelleme tekniklerinden biridir. Bu modelleme tekniği sigorta risk dağılımı, finans modellemeleri ve envanter kontrolü gibi bir çok alanda da kullanılabilir. Bu tezde Markov akışkan kuyruklarının zamana bağlı analizleri ele alınmıştır. Çok rejimli Markov akışkan kuyruklarının zamana bağlı ve ilk geçiş dağılımlarını bulmak için sayısal bir yöntem teklif edilmiştir. Bu yöntem orjinal Markov akışkan kuyruğundan zaman kuşağı eklenerek elde edilen yardımcı bir Markov akışkan kuyruğunun kararlı hal çözümünün elde edilmesine dayanır. Bu çözüm gerekli zamana bağlı dağılımların elde edilmesine öncülük etmektedir. Probleme zaman kuşağının eklenmesinde ilk önce Erlangizasyon tekniği kullanılmıştır. Daha sonra, Erlang dağılımını Konsantre Matris üstel dağılımı ile değiştiren matris üstel tekniği kullanılmıştır. Buna ek olarak Markov akışkan kuyrukları kullanılarak genel dağılımlı sabırsız müşterileri olan M/M/S+G kuyrukları modellenmiş ve yukarıda bahsedilen teknik bu modelin zamana bağlı dağılımlarını bulmak için uygulanmıştır. Matris üstel tekniği ve teklif edilen zamana bağlı sayısal yöntemin geçerliliği sayısal örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Markov fluid queue models have served as one of the main tools for the performance analysis of computer and communication systems and networks. These models have also been used in other disciplines such as insurance risk, finance, inventory control, etc. This thesis focuses on the time dependent (transient) analysis of Markov fluid queue models. In particular, a numerical method is proposed to obtain both the transient and first passage time distributions of a Multi-Regime Markov Fluid Queue (MRMFQ). The proposed method is based on obtaining the steady-state solution of an auxiliary MRMFQ that is to be constructed from the original MRMFQ which then leads to the related transient measures of interest. First, in order to model the deterministic time horizon, the Erlangization method is used. Then, as an alternative to Erlangization, ME-fication technique which efficiently replaces the Erlang distribution with a Concentrated Matrix Exponential (CME), is used. As an application of the proposed method, an M/M/S+G queue with generally distributed impatience times is modeled by using MRMFQs and our transient analysis method is subsequently applied to obtain the time dependent distributions. Numerical examples are given to show the effectiveness of the proposed transient analysis method while employing ME-fication.