Akdağ (Çelikhan/Adıyaman) florası
Flora of Akdag (Çelikhan/Adıyaman)
- Tez No: 536017
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma Akdağ (Adıyaman/ Çelikhan) ve çevresinin florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Enlem ve boylam dereceleri göz önüne alınarak yapılmış olan Davis'in Grid kareleme sistemine göre, araştırma alanı C7 karesindedir. Yüksekliği yaklaşık 1360-2550 m arasında olan Akdağ, Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmamda 2016-2018 yılları arasında 1.535 bitki örneği toplanmıştır. Araştırma bölgesin de 73 familya, 297 cins ve 677 takson (655 tür) tespit edilmiştir. Toplam taksonlardan 2 tanesi Pteridophyta bölümüne aitken, geriye kalan 675 takson ise Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnospermeae alt bölümü 12, Angiospermeae alt bölümü ise 663 taksona sahiptir. Sırasıyla Angiospermae alt bölümüne ait olan taksonların 589'si Dicotyledonea, 74'i Monocotyledonea sınıfında yer almaktadır. Endemik takson sayısı ise 97 (% 14,32)' dir. Fitocoğrafik bölgeler içindeki taksonların dağılımı şu şekildedir: İran–Turan elementi 220 takson (% 33,58), Avrupa-Sibirya elementi 29 takson (% 4,42) ve Akdeniz elementi 64 takson (% 9,76)'dur. Takson sayısı bakımından en büyük familyalar sırasıyla; Asteraceae (75), Fabaceae (66), Brassicaceae (45), Caryophyllaceae (43), Lamiaceae (42), Boraginaceae(32), Poaceae (29), Rosaceae (28), Apiaceae (22) ve Rubiaceae (20)'dir. Takson sayısı bakımından en büyük 11 cins ise sırasıyla; Astragalus (21), Silene(13), Veronica(10), Allium/Galium(9), Ranunculus/Asperula/Trifolium/ Minuartia/ Geranium/ Erysimum (8)'dur. Bu çalışma ile ayrıca 520 bitki taksonu Adıyaman Florası'na eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the Flora of Akdağ (Adıyaman / Çelikhan) and its enviroment. According to Davis's Grid system, which is based on latitude and longitude ratings, the research area is in C7 square. Akdağ, has approximately between 1360 and 2550 altitude, is located within the border of the Çelikhan district in Adıyaman. In this study, 1535 plant samples were collected between the years 2016 and 2018. Seventy three families, 297 genera and 677 taxa (655 species) were identified in the research area. In total, two taxa belong to Pteridophyta, while the remaining 675 taxa belong to Spermatophyta. Gymnospermeae subdivision has 12, Angiospermeae subdivision has 663 taxa. Among Angiospermae subdivision, 589 taxa belonging to Dicotyledonea, 74 taxa belonging to Monocotyledone classis. The number of endemic taxa is 97 (14,32%). The distribution of taxa according to the phytogeographic regions are follows: Iran-Turan element 220 (33.58%), European-Siberian element 29 (4.42%) and Mediterranean element 64 (9.76%). The largest families in terms of the number of taxa: Asteraceae (75), Fabaceae (66), Brassicaceae (45), Caryophyllaceae (43), Lamiaceae (42), Boraginaceae (32), Poaceae (29), Rosaceae (28), Apiaceae (22 and Rubiaceae (20) respectively. In terms of number of taxa, the 11 largest are Astragalus (21), Silene (13), Veronica (10), Allium/Galium (9), Ranunculus/Asperula/Trifolium/ Minuartia/Geranium/Erysimum (8) respectively. Also, with this study, 520 plant taxa were added to the Flora of Adıyaman.