Sıvı kristallerde faz geçişlerinin dielektrik spektroskopi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of phase transitions of liquid crystals by dielectric spectroscopy method
  1. Tez No: 536019
  2. Yazar: ALPTEKİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OKUTAN, DOÇ. DR. NİMET YILMAZ CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, sıvı kristal faza sahip farklı moleküllerin, faz geçiş sıcaklıklarını kapsayacak aralıkta, sıcaklığa ve frekansa bağlı dielektrik ölçümleri alınmıştır. Yapılan ölçümler ile, sıvı kristallere ait, kompleks dielektrik sabitinin reel ve sanal kısımları, dielektrik rahatlama mekanizmaları, Cole-Cole eğrileri ve davranışları, iletkenlik mekanizmaları ve seçili frekanslarda aktivasyon enerjileri tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında, çubuk şekilli yaygın bir geometriyle, Smektik A ve C fazlarına sahip iki sıvı kristale ek olarak, günümüzde oldukça geniş bir çalışma sahası bulunan, bükülmüş-çekirdek veya diğer ismiyle muz-şekilli geometriye sahip, koyu faz (dark conglomerate) sergileyen iki sıvı kristal daha olmak üzere, toplamda 4 farklı sıvı kristal molekül analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ile, sıvı kristallerin sahip oldukları farklı fazlara ait, faz geçiş sıcaklıklarının tayin edilmesinde, dielektrik spektroskopinin oldukça etkili bir araç olduğu kanıtlanmış, buna ek olarak da, alanlarında özgün olan bu sıvı kristallere ait dielektrik analizler literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dielectric measurements of different molecules with liquid crystal phase, depending on temperature and frequency, have been taken to include phase transition temperatures. With the completed measurements, the different physical properties of the liquid crystals such as the real and imaginary parts of the complex dielectric constant, dielectric relaxation mechanisms, Cole-Cole curves and behaviors, conductivity mechanisms, and activation energies at selected frequencies have been determined. In the scope of the study, a total of four different liquid crystal molecules have been analyzed: Two liquid crystals having a traditional rod-shaped geometry with Smectic A and C mesophases, and two liquid crystals having a geometry called bent-core, also known as banana-shape, with dark conglomerate mesophase. As a conclusion, with the results obtained, dielectric spectroscopy has proven to be a highly effective tool to determine the phase transition temperatures of the different phases of liquid crystals. In addition, the dielectric analyses of these liquid crystals, which are outstanding in their fields, have been introduced into the literature.