Arazi toplulaştırma projelerinde arazi parçalılık analizi: Niğde ili Hasaköy ve Bağlama köyleri örneği
Land fragmentation analysis of land consolidation project: A case study of Hasakoy and Baglama villages in Niğde
  1. Tez No: 536025
  2. Yazar: EMİNE LÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Niğde ili Merkez ilçesinde bulunan Hasaköy ve Bağlama köyleri arazi toplulaştırma projelerinin parçalılık yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Arazi toplulaştırma projelerinin başarı düzeyinin izleme ve değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada araştırmacılar tarafından yaygın bir şekilde kullanılan Januszewski ve Simmons parçalılık indeksleri kullanılmıştır. Ayrıca parsel alanı ve köy merkezine olan uzaklığın uygunluğunu değerlendirmek amacıyla Alan-kuş Uçuşu Yol Uzunluğu Uygunluğu (KUYUU) indeksi kullanılmıştır. Arazi toplulaştırma öncesi ve sonrası göstergelerin dağılımını incelemek amacıyla boxplot grafiklerinden yararlanılmıştır. Arazi toplulaştırma öncesi ve sonrası göstergeleri arasındaki farkları değerlendirmek amacıyla ise t-testi yapılmıştır. Arazi toplulaştırma öncesi ve sonrası göstergeleri arasındaki farkları değerlendirmek amacıyla ise örneklem seçimi yapılmıştır. Arazi toplulaştırması sonucunda toplulaştırma oranları Hasaköy' de %38.35, Bağlama' da ise %34.49 olmuştur. Sonuçta arazi toplulaştırma öncesi ve sonrası durumda Januszewski ve Simmons indeksleri arasındaki fark istatistiksel olarak farklı (P0.05). Januszewski ve Simmons indeksleri işletme bazında incelendiği zaman hızlı değerlendirmeler dışında arazi parçalılığını göstermede kullanılması uygun bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
The main of the current study is to assess land fragmentation in Hasaköy and Bağlama village land consolidation projects in Niğde province. Monitoring and evaluation of land consolidation projects is of great importance. In this study, land fragmentation indicators Simmons and Januszewski which are commonly used by researchers beside airline distance-area coefficient to calculate suitability of parcels and distance. In addition, in order to assess the appropriateness of the distance to the parcel area and the village center, Field-to-Bird Flight Path Length (KUYUU) index was used. Boxplot graphs were used to investigate distribution of the indicator values before and after land consolidation alongside two paired t-test. Consolidation rates were 38.35% in Hasaköy and 34.49% in Bağlama. As a result, the difference between Januszewski and Simmons indices before and after land consolidation were statistically different (P 0.05). Januszewski and Simmons indices were found inefficient to measure land fragmentation except rapid assessment needed.