Arazi toplulaştırma projelerinde coğrafi mekansal ve istatistiksel analizler
Geospatial and geostatistical analysis of land consolidation projects
- Tez No: 625502
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, arazi toplulaştırma (AT) öncesi ve sonrası parsel şekillerini, arazi parçalılığını, parsel konumlarını, yol uzunluklarını coğrafi mekansal ve istatistiksel analizlerle değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, tez kapsamında yeni şekil indeksi (NSI-New Shape Indeks), yeni parçalılık indeksi (NLFI-New Land Fragmentation Indeks) geliştirilmiş, parsel konumları büyüklüklerine göre Kernel Density, yol uzuklukları ise Line Density analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini coğrafi mekansal ve istatistiksel analizlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu analizlerin test edilmesi amacıyla, Malatya İli Arguvan İlçesi Tatkınlık Köyü AT projesi kadastro verileri ve raporları kullanılmıştır. Yeni şekil indeksi ve yeni parçalılık indeksi, araştmacılar tarafından yaygın olarak kullanılan diğer indekslerle karşılaştırılmıştır. Yoğunluk analizlerinden, Kernel Density ve Line Density AT projelerinin değerlendirilmesinde ilk kez kullanılmıştır. Oluşturulan coğrafi mekansal ve istatistiksel analiz modelleri, ArcMAP - Model Builder aracı ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda, NSI değeri 1'e yaklaşan parsellerin dikdörtgen şekline yakın olduğu, NSI değeri 1'den uzaklaşan parsel şekillerinin ise bozulduğu gözlemlenmiştir. Diğer şekil indeksleri ise parsel şekil analizlerinde başarısız bulunmuştur. Arazi parçalılık seviyesinin ölçülmesinde, NLFI değeri küçük işletmelerin, NLFI değeri büyük işletmelere göre daha az parçalı olduğu gözlemlenmiştir. Diğer arazi parçalılık indeksleri, NLFI ile karşılaştırıldığında düşük performans göstermiştir. Kernel Density analizi ile parsel konum yoğunlukları, Line Density analizi ile yol yoğunlukları oluşturulan haritalarla incelenmiştir. Bu haritaların birleştirilmesiyle parsellerin küçük olduğu bölgelerde yol yoğunluğunun da arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, şekil analizlerinde NSI; arazi parçalılığının değerlendirilmesinde NLFI'nın kullanımı önerilmektedir. Bu indeksler, AT öncesi ve sonrası değerlendirmelerde ya da öncelikli AT alanlarının belirlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca, AT öncesi ve sonrası parsel konumları Kernel Density, yol uzunluk değişimi ise Line Density analizi haritaları ile değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate parcel shapes, land fragmentation, parcel locations, road lengths before and after land consolidation (LC) with geospatial and geostatistical analysis. For this purpose, within the scope of the thesis, New Shape Index (NSI), New Land Fragmentation Index (NLFI) were developed, parcel locations were evaluated with Kernel Density Analysis and road lengths were evaluated with Line Density Analysis. The main material of the study is the data obtained from geospatial and geostatistical analysis. In order to test these analyzes, the cadastral data and reports of the Malatya Province Arguvan District Tatkınlık Village LC project were used. New Shape Index and the New Land Fragmentation Index were compared with other indexes commonly used by researchers. From the density analysis, Kernel Density and Line Density were used for the first time in the evaluation of LC projects. The created geospatial and geostatistical analysis models were made with ArcMAP - Model Builder tool. As a result of the study, it has been observed that the parcels whose NSI value approaches 1, are close to the rectangular shape, and the parcel shapes that move away from the NSI value 1 have deformed. Other shape indexes were found to be unsuccessful in parcel shape analysis. In measuring the level of land fragmentation, farms with small NLFI value were observed to be less fragmented than those with large NLFI values. Other land fragmentation indexes showed poor performance compared to NLFI. Parcel densities and road densities were examined with maps created with Kernel Density and Line Desity Analysis. By combining these maps, it has been observed that the road density increases in regions where the parcels are small. As a result, NSI is recommended for shape analysis, and NLFI is recommended for assessing land fragmentation. These indexes can be used in before and after LC evaluations or in determining priority LC areas. In addition, parcel locations before and after LC can be evaluated with Kernel Density, and path length change can be evaluated with Line Density Analysis maps.