Manyetik rezonans görüntüleme yapılan pediatrik olgularda deksmedetomidine ve propofol sedasyonunun karşılaştırılması
- Tez No: 536024
- Danışmanlar: UZMAN HACER ŞEBNEM YELTEPE TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: MRG de günübirlik anestezi uygulanır. Günübirlik anestezide kullanılan ajanlarla yapılan anestezi indüksiyonunda hastanın çabuk uyuması , idamesinde vital fonksiyonlarının stabil olması, anestezi sonrası hastanın çabuk uyanması, hızlı derlenmesi, derlenme sonrası fizik ve mental aktivitelerinin en kısa sürede normale dönmesi ve taburculuğunu geciktirecek yan etkilerinin olmaması gerekir. Biz bu çalışmada manyetik rezonans görüntüleme yapılacak pediatrik olgularda deksmedetomidin ve propofolün hemodinamik parametreler, çekim kalitesi, derlenme ve taburculuk sürelerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL METOD: MRG yapılan, 1-7 yaş arası, ASA I-II 60 olguyu rastgele çalışmaya dahil edildi. Grup D'ye (deksmedetomidin) 1 mcg/kg 10 dk 'lık yükleme dozunun ardından, 0,5 mcg/kg/saat dozunda sürekli infüzyon, Grup P'ye (propofol) 3 mg/kg 10 dk'lık yükleme dozunun ardından 100 mcg/kg/dakika dozunda sürekli infüzyon uygulandı. Olguların demografik verileri, presedasyon davranış skalaları, MRG ve anestezi süreleri, MRG kalitesi, sedasyon başlama zamanı, derlenme ve taburcu süreleri, başlangıçtan itibaren her 5 dakikada bir ortalama arter basıncı (OAB), kalp tepe atımı (KTA) ve satürasyon değerleri, komplikasyonlar kaydedildi. BULGULAR: Grupların yaş, cinsiyet, ASA dağılımları arasında farklılık görülmedi. Grup D ve Grup P de başlangıç, MR başlangıç ve 5.dakikada OAB değerleri arasında farklılık gözlenmedi. Grup D' de 10.-15.-20.-25.-35. dakikalarda OAB değerleri Grup P den daha düşüktü. GrupD'de 5.-10.15.-20.-25.-35. dakikalarda OAB değeri başlangıca göre düşüş gösterdi. Grup P'de MR başlangıç,5.-10.-15.-20.-25.-35. dakikalarda OAB değerleri başlangıca göre değişim göstermedi. GrupP'de KTA değeri MR başlangıcında, 5.-10. dakikalarda grupD den daha yüksekti. GrupD de 5-.10.-15.-20.-25.-35.dakikalarda KTA değeri başlangıca göre düşüş gösterdi. GrupP'de 20.-25.-35. dakikalarda KTA değeri başlangıca göre düşüş gösterdi. GrupP'de SPO2 değeri MR başlangıçta, 5.-10. dakikalarda grupD'den yüksekti. GrupD'de MR başlangıç, 5.-10.-15. ve 20. dakikalarda SPO2 değeri başlangıca göre düşüş göstermiştir. GrupP'de MR başlangıçta SPO2 değeri başlangıca göre düşüş göstermiştir. GrupD ve Grup P'de sedasyon başlama zamanı, MRG kalitesi farklılık göstermedi. GrupD de derlenme ve taburculuk süresi grup P'den düşüktü. Grup P ve Grup D'de ek ilaç kullanımı, presedasyon davranış skalası, komplikasyon oranı farklılık göstermedi. SONUÇ: Sonuç olarak; MRG uygulanan çocuklarda propofol ile uygulanan sedasyonda hemodinami daha stabil seyretti ve hızlı derlenme görüldü. Dexmedetomidin ve propofol sedasyonunun her ikisinde de yeterli sedasyon düzeyi sağlandı. MRG kalitesi mükemmeldi, ayrıca düşük oranda yan etki görüldü. Dexmedetomidinin MRG uygulanan çocukların sedasyonunda propofole alternatif olarak kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The presence of noise, the necessity of immobility, and the obligation to enter a narrow space are the reasons for the sedation of children under 8 years of age during magnetic resonance imaging (MRI). We aimed to compare propofol and dexmedetomidine sedation in children during MRI. MATERIAL AND METHODS After obtaining approval from the ethics committee, 60 cases between the ages 1 and 7 years with ASA scores of I and II, who were planned to undergo an MRI were randomly selected for the study. In Group D, a continuous infusion of dexmedetomidine was administered at a dose of 0.5 mcg/kg/hr after a loading dose of 1 mcg/kg in a 10 minute period. In Group P, a continuous infusion of propofol at a dose of 100 mcg/kg/minute was administered following a loading dose of 3 mg/kg in a 10 minute period. Cases were taken into the MRI unit when they reached an adequate level of sedation after the loading dose. Demographics, presentational behavior scales, duration of MRI and anesthesia, quality of MRI, timing of introduction of sedation, duration of recovery, and time to discharge and mean arterial pressure (MAP) were recorded every 5 minutes from the beginning. Apical heart rate (AHR), saturation values, and complications were also recorded. FINDINGS No differences were found between the groups in terms of age, gender, body weight, and ASA values. MAP values were similar between Group D and Group P at the start of the study, at the beginning of the MRI, and at the 5th minute. MAP values in Group D at the 10th, 15th, 20th, 25th and 35th minutes were lower than the respective values in Group P. MAP values for Group D at the 5th, 10th, 15th, 20th, 25th and 35th minutes were decreased compared to the beginning. In Group P, the MAP values at the 5th, 10th, 15th, 20th, 25th and 35th minutes did not change compared to the MAP values at the start of the MRI. AHR in Group P at the beginning of the MRI and at the 5th and 10th minutes were higher compared to the respective values for Group D. The AHR values at the 5th, 10th, 15th, 20th, 25th and 35th minutes were lower compared to the beginning of the study. In Group P, AHR values at the 20th, 25th and 35th minutes decreased compared to the initial values. SPO2 was found to be higher compared to the respective values in Group D at the beginning of the MRI and at the 5th and 10th minutes. The SPO2 value at the beginning of the MRI decreased compared to the value at the start of the study. Start time of sedation and quality of MRI were similar in the two groups. Recovery time and time to discharge were less than the respective values in Group D compared to Group P. The use of additional drugs, presentational behavior scale, and complication rates were similar in the two groups. RESULTS: Hemodynamics were more stable in children who had an MRI under propofol sedation. However, recovery was more rapid in cases under sedation with dexmedetomidine. The level of sedation was adequate in both dexmedetomidine and propofol sedation. The MRI quality was excellent with a low rate of side effects. In conclusion, dexmedetomidine may be used in the sedation of children who will undergo MRI as an alternative to propofol.