Dahili yoğun bakım ünitesi hastalarında düşük bazal serum kreatinin düzeylerinin prognostik önemi
Prognostic importance of low baseline serum creatinine levels in patients admitted to medical intensive care unit
  1. Tez No: 536031
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN TUTAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sıklıkla glomeruler filtrasyon hızını değerlendirmek için kullanılan serum kreatininin iskelet kası kitlesine göre değişim göstermesi nedeniyle kas kitlesinin bir göstergesi olabileceği ileri sürülmüştür. Bu nedenle, yoğun bakım ünitesine (YBÜ) kabul edilen hastalarda düşük kreatinin seviyesi ile mortalite arasında bir ilişki olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı dahili yoğun bakıma kabul kreatinin seviyesindeki düşüklük ile mortalite arasındaki ilişkinin gösterilmesidir. Retrospektif, tek merkezli olan bu çalışma Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dahili YBÜ'de gerçekleştirilmiştir. Dahili YBÜ'ye kabul edilen tüm yetişkin hastaların (≥ 18 yaş) tanımlanması için hastane veritabanından araştırma yapıldı. Dahili YBÜ'de 24 saatten fazla kalan hastalar çalışmaya dahil edildi. Analizlerde hastaların yaşı, cinsiyeti, albümin, kreatinin seviyeleri ve hastanede kalış süreleri değerlendirildi. Hastaların kabulü sırasındaki serum kreatinin seviyesi 7 gruba ayrıldı: 0.4 (grup 1), 0.5-0.6 (grup 2), 0.7-0.8 (grup 3), 0.9-1.0 (grup 4), 1.1-1.2 (grup 5), 1.3-1.4 (grup 6) ve 1.5 mg/dL (grup 7). Hastaların kabul kreatinin seviyelerinin YBÜ mortalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla, kreatinin seviyesi 0.7-0.8 mg/dl referans olarak kabul edilerek, cox regresyon analizi yapıldı. Dahili YBÜ'ye kabul edilen 2.359 hastadan 699'u kaybedildi (%29.6). Hastaların kabul kreatinin seviyelerine göre mortalite ilişkisi“U”şeklinde bir dağılım gösterdi, hem düşük hem de yüksek kreatinin seviyelerinde YBÜ mortalitesinin artış gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Serum creatinine level, which has been universally used to estimate glomerular filtration rate, has also been proposed as a surrogate marker for muscle mass becausecreatinine generation can be altered in persons with variable skeletal muscle mass. Therefore, it has been suggested that there is a relationship between low creatinine level and mortality among patients admitted to intensive care units (ICU). The objective of this study was to evaluate theassociation between low serum creatinine level at admission and mortality in medical ICU. This was a retrospective single-center cohort study conducted at Adıyaman University Medical Faculty Training and Research Hospital, Medical ICU. We searched our hospital database to identify all adult patients (18 years) admitted to medical ICU. Patients who had stayed longer than 24 hoursin medical intensive care unit were included in the study. Age, sex, albumin, creatinine levels, length of stay were included in the analyzes. Admission serum creatinine level was categorized into 7 groups: 0.4 (group 1), 0.5-0.6 (group 2), 0.7-0.8 (group 3), 0.9-1.0 (group 4), 1.1-1.2 (group 5), 1.3-1.4 (group 6), and 1.5 mg/dL (group 7). Cox regression analysis was performed to obtain the hazard ratio of in-ICU mortality for the various admission creatinine levels, using creatinine value of 0.7-0.8 mg/dL as the reference group. Of 2.359 included patients, 699 (29.6%) died in the medical ICU. The association between different categories of admission creatinine value and in-ICU mortality assumed a“U-shaped”distribution, with both low and high creatinine values associated with higher in-ICU mortality.