Milli sinemada din dili: Yücel Çakmaklı filmografisi örnekliği religious language İn National cinema: The case of Yücel Çakmaklı filmografy
- Tez No: 536032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma,“Milli Sinema'da Din Dili: Yücel Çakmaklı Filmografisi Örnekliği”adını taşımaktadır. Türkiye'de ilk örnekleri 1970 yılında ortaya çıkan Milli Sinema akımı, milli ve manevi değerleri sinemada yansıtmak amacını taşır. Yücel Çakmaklı ise Milli Sinema akımının ilk örneklerini vermiş öncülerindendir. Gençlik yıllarından itibaren yazıları ve asistanlığıyla sinema üzerinde çalışan Çakmaklı, Birleşen Yollar filmi ile yönetmenliğe geçmiştir. Çakmaklı, hayatı boyunca birçok filme ve TV dizisine imza atmıştır. Çakmaklı, eserlerinde düşünce yapısını ortaya koymaya çalışmış ve sinemayı bir araç olarak ele almayı amaçlamıştır. Filmlerinin tamamı Milli Sinema adı altında ele alınan Çakmaklı'nın sinema filmleri araştırma alanımızın kapsamını teşkil etmektedir. Çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın amacı, kapsamı, kaynakları ve yöntemi açıklanmıştır. Aynı zamanda sinemanın önemi ve günümüz Türkiye'sindeki gelişimine de yer verilmiştir. İlk bölümde, Yücel Çakmaklı'nın hayatı, düşünce yapısı ve eserlerine geniş yer verilmiş; ikinci bölümde, Türkiye'deki sinema serüveni üzerinden Milli Sinema tartışmaları ele alınarak, diğer Milli Sinema temsilcilerinin eserlerine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Çakmaklı'nın sinema filmleri üzerinden din dili çerçevesinde bir okuma yapılmıştır. Bu okuma çalışmamızda din felsefesi konularından olan, din-sanat-estetik ilişkisi, din, Tanrı, kötülük, ahlak ve tarih algısı başlıkları altında filmlerin incelenmesi olarak yer almıştır. Sonuçta ise Çakmaklı'nın filmlerinin genelde din felsefesi ana konuları özelde ise din dili açısından incelenmesinin bulguları olan Türkiye'de milli ve manevi değerleri işlemek suretiyle sinemayı araç olarak kullanmanın sinemanın sanatının neresinde durduğu ve günümüzde dini değerleri işleyen sinema filmlerinin neden devam etmediği sorununa değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is named“Religious Language in National Cinema: The Case of Yücel Cakmakli Filmography”. The first example of national cinema in Turkey emerged in 1970 in order to reflect national and moral values in cinema. Yücel Cakmakli is the pioneer of the first example of the National Cinema movement. Cakmakli, who has been working on cinema since his youth as a writer and assistant, has moved to direct films by his film“Birleşen Yollar / The Roads that Unite”. Cakmakli has produced many films and TV series throughout his life. Cakmakli tried to reveal the structure of thought in his works and aimed to treat the cinema as a medium. Cakmakli's cinema films, all of which are under the name of National Cinema, are in our research area. Our work consists of three chapters and an introduction and conclusion. In Introduction, the importance of cinema and contemporary developments in Turkey have been presented. In the first chapter, Cakmakli's life, thought structure and works are given broadly. In the second chapter, National Cinema debates and other works of National Cinema representatives are mentioned. In the third and final chapter, a reading was attempted within the framework of religious language through Cakmakli's motion picture films. In conclusion, the data and findings are summarized.