Havalimanı terminal binası tasarımında form oluşumu ve kimliksel arayışların incelenmesi
Study of form formation and searching of identity in airport terminal buildings
  1. Tez No: 536039
  2. Yazar: ÖMER ASLANÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, havayolu taşımacılığının hızlı, konforlu, güvenilir ve uygun fiyatlarda olmasına imkan vererek, havayolu taşımacılığının yaygınlaşmasına sebep olmuş ve dünyanın çok sayıda kentinde büyük ölçekli havalimanı terminal binalarına ihtiyacı arttırmıştır. Zaman içinde havalimanı terminal binaları ülkeler ve kentler için prestij yapılarına dönüşmüştür. Kara ile hava arasında köprü görevini üstlenen bu binalar, yolcu sayısının artması sonucu devasa boyutlara ulaşmıştır. Kentlerin giriş kapısı olarak nitelendirebileceğimiz havalimanı terminal binalarında biçimsel ve anlamsal arayışların ön plana çıktığı görülmektedir. Bu tez kapsamında, havalimanı terminal binalarının biçimsel oluşumlarının ve kimliksel arayışlarının incelenerek, detaylı analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar, Bulgular ve İrdeleme, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere dört başlıkta toplanmıştır. Genel Bilgiler bölümünde tanımı, kapsamı, yöntemi ve konuya yaklaşım ortaya konmuştur. Ayrıca bu bölümde havalimanları ve havalimanı terminal binalarına ait tarihsel süreç yer almakta, havalimanı terminal binalarına ilişkin kavramların tanımları yapılmaktadır. Yapılan Çalışmalar bölümünde araştırma yer almakta, araştırmanın yürütülmesi, yöntemi ve teknikleri açıklanmaktadır. Çalışma kapsamındaki tüm analizlere bu bölümde yer verilmektedir. Bulgular ve İrdeleme bölümünde incelenen havalimanı terminal binalarının değerlendirmesi yapılmakta ve seçilen terminal binalarının karşılaştırması yer almaktadır. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise yapılan incelemelerden çıkarılan sonuçlara yer verilmekte ve tüm çalışmanın sonucunda sunulan önerilere değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
The developments in the aviation sector have lead to become widespread air transportation by ensuring that air transportation is fast, comfortable, reliable, and affordable. Also they have increased the need for large-scale airport terminal buildings in many cities of the world. In progress of time, airport terminal buildings have turned into prestige structures for countries and cities. These buildings, which serve as a bridge between land and air, have reached enormous dimensions as a result of the increase in the number of passengers. So formal and semantic searchings come to the fore in the airport terminal buildings, which can be described as the entrance gate of the cities. This study aims to analyze the formal formations and identity researchings of airport terminal buildings. In this context, the study consists of four chapters; The General Information, The Achieved Studies, The Findings and The Analysis, The Results and The Proposals. In the General Information the description, scope, method and approach to the subject has been emphasized. In addition in this chapter there are informations about the historical process of airports and airport terminal buildings and definitions of the concepts related to the airport terminal buildings. In the Achieved Studies the conduct of the research, its method and techniques have been explained. Also all analyzes are included in this chapter. In the Findings and The Analysis the evaluation of researched the terminal terminal buildings and the comparison of the selected terminal buildings have been included. In the Results and Proposals the results obtained from the researchs have been included also recommendations have been presented for this study.