Hatay koşullarında farklı aspir çeşitlerinde verim, verim unsurları ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield, yield components and quality characteristics in different safflower types in Hatay conditions
  1. Tez No: 536052
  2. Yazar: MÜHYEDİN ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bazı aspir çeşitlerinde verim, verim unsurları ve kalite özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan bu çalışma, 2017-2018 kış ekim sezonunda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tel-Kaliş araştırma ve uygulama alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak yürütülmüştür. Denemede materyal olarak 8 aspir çeşidi (Olas, Asol, Linas, Zirkon, Göktürk, Balcı, Dincer, Olein) kullanılmıştır. Yapılan istatistiki analiz sonucunda incelenen özelliklerin farklı seviyelerde önemli olduğu; tohum verimi (262,78 kg/da), ham yağ oranı (%38,49) ve ham yağ verimi (101,17 kg/da) değerleri bakımından Asol çeşidinin, bitki başına tabla sayısı (16,20 adet) ve bin tane ağırlığı (45,56 g) bakımından Dinçer çeşidinin, ilk dal yüksekliği (115,90 cm) ve bitki boyu (163,67 cm) bakımından Linas çeşidinin üstün olduğu belirlenmiştir. Tablada tohum sayısı (23.70 adet) bakımından Göktürk üstün olurken, Balcı çeşidinde bitki başına dal sayısı (8,50 adet) fazla olduğu halde tohum ve ham yağ veriminin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of some safflower varieties on yield, yield components and quality using randomized block design with three replications in Hatay Mustafa Kemal University Research Fields during 2017-2018 winter season. Eight safflower varieties (Olas, Asol, Linas, Zirkon, Göktürk, Balcı, Dincer, Olein) were used as a plant material. As a result of the statistical analysis, it was found that the properties examined were important at different levels. According to the results; seed yield (262,78 kg / da), crude oil content (38,49%) and crude oil yield (101,17 kg / da) in terms of Asol variety, number of heads per plant (16.20 piece) and 1000 seed weight (45.56 g) in terms of Dinçer variety, first branch height (115.90 cm) and plant height (163.67 cm) in terms of Linas variety was found to be superior. İn terms of number of seed per head (23.70 pieces) while Göktürk was superior. Although the number of branches per plant (8.50 pieces) in the Balci variety, seed and crude oil yield were found to be low.