Sıçanlarda streptozotosin ile oluşturulan diyabet modelinde glp-1'in anksiyete benzeri davranış ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of glp-1 with anxiety-like behaviour in streptozotocin induced diabetic rats
  1. Tez No: 536083
  2. Yazar: GÜVEN GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN UYSAL HARZADIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Glukagon-benzeri peptid-1 (GLP-1), çoğunlukla distal ileumdan salgılanan, glukozla uyarılan insülin sentezini artıran ve glukagon sekresyonunu düşüren bir inkretindir. GLP-1, plazmadaki dipeptidil-peptidaz 4 (DPP-4) enzimi tarafından inaktive edilmektedir. GLP-1'in anksiyete üzerine etkisi belirsizdir. Anksiyetenin diyabetik kişilerde daha sık görüldüğü iyi bilinmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, diyabetik sıçanlarda GLP-1 ve anksiyete benzeri davranış ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada kullanılan dişi Wistar Albino cinsi sıçanlar dört gruba ayrılmıştır; (1) Sitagliptin (DPP-4 enzim inhibitörü), (2) Diyabet+sitagliptin, (3) Diyabet, (4) Kontrol. Diyabet oluşturmak amacı ile streptozotosin (intraperitonal, tek doz, 40 mg/kg) verildi. Kırksekiz saat sonra kan glukoz düzeyi 250 mg/dl'den yüksek olan sıçanlar diyabetik olarak kabul edildi. Sitagliptin 21 gün boyunca 20mg/kg, oral yolla verildi. Deneklerin anksiyete seviyeleri açık alan ve yükseltilmiş artı labirent testleri ile değerlendirildi. Prefrontal korteks, ileum ve plazma GLP-1 ve GLP-1 reseptör seviyeleri ELISA ve immünohistolojik inceleme ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Glucagon-like peptide-1 (GLP-1) is an incretin that is secreted mostly in the terminal ileum and increases glucose-induced insulin synthesis while decreasing glucagon secretion. GLP-1 is inactivated by the dipeptidyl-peptidase 4 (DPP-4) enzyme in the plasma. The effect of GLP-1 on anxiety is unclear. It is well-known that anxiety is more common in diabetics. Aim: The aim of this study was to investigate the relationship of GLP-1 with anxiety-like behavior in diabetic rats. Method: Female Wistar Albino rats were divided into four groups; (1) Sitagliptin (DPP-4 enzyme inhibitor), (2) Diabetes+sitagliptin, (3) Diabetes, (4) Control. Diabetes was induced by streptozotocin (single 40mg/kg, intraperitoneally). After forty eight hours rats with blood glucose levels higher than 250mg/dL were considered as diabetic. Sitagliptin was given 20mg/kg orally for 21 days. Anxiety levels were evaluated with open field and elevated plus maze tests. GLP-1 and GLP-1 receptor levels in ileum, prefrontal cortex tissues and plasma were evaluated with ELISA and immunohistologic examination.