Farklı eğime sahip mera kesimlerinde tohum stoklarının değişimi
Changing of seed stocks in rangeland sites with different slope
- Tez No: 536163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma Erzurum Köşk Köyünde 4 farklı eğime ve rakıma sahip olan mera kesimlerinde 2016 yılında yürütülmüştür. Araştırmada tohum stoklarındaki botanik kompozisyon ve metrekaredeki tohum sayısı incelenmiştir. Mera kesimlerinde 27 bitki türüne rastlanmış olup buğdaygillerden tek yıllık brom (Bromus tectorum) türü en yaygın tür olarak belirlenmiştir. Farklı eğime sahip mera kesimleri arasında botanik kompozisyondaki buğdaygil ve diğer familya oranları bakımından önemli farklılıklar tespit edilirken baklagillerde ise önemli bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Metrekaredeki tohum sayısı kesimler arasında önemli bir farklılık göstermiştir. Düşük eğimli mera kesimleri daha yüksek tohum sayısına sahip olurken yüksek eğimli mera kesimlerinin ise daha düşük tohum sayısına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the rangeland sites with four different slopes in 2016, in Erzurum Köşk village. In this research, the botanical composition and the number of seeds per square meter in seed stocks were examined. In rangeland sites, 27 plant species were detected and the most common grass species was annual cheatgrass (Bromus tectorum). Between different rangeland sites, it was determined that there was no significant difference in legume ratio while there were significant differences in terms of grass and other families. Seed number was showed a significant difference between rangeland sites. Low-sloping rangeland sites had higher seed numbers, while high-sloping rangeland sites had lower seed.