Diyabetik ayak yarası gelişen hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını kullanma durumlarının incelenmesi
Investigation of the useage of traditional and complementary medicine by patients with diabetic food wounds
  1. Tez No: 536169
  2. Yazar: DEMET COŞKUNIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, diyabetik ayak yarası gelişen hastaların, yaralarının iyileşmesi için geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını kullanma durumlarını belirlemek amacıyla 180 hastayla, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Veriler, literatüre dayanarak hazırlanan, uzman görüşü ve ön uygulamayla son şekli verilen“Yapılandırılmış Soru Formu”ile toplanmıştır. Üç bölümden oluşan form, hastaların sözlü onamları alındıktan sonra hastalar tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted on 180 patients with diabetic foot wounds to determine their usage of traditional and complementary medicine for treatment. Data was compiled using structured questionnaire based on field literature, expert opinion and preliminary application. The three-part questionnaire was filled in by the patients after their oral consent. Descriptive statistics used in data evaluation were the Pearson Chi- Square, Fisher's Exact test and Student t-test.