Ştapel lif (akrilik/viskon) karışımlı iplikler kullanılarak dokunan wilton tipi yüz-yüze halılarda tozuma derecesinin araştırılması
Investigation of the dusting degree in wilton type face to face carpets woven by staple fiber (acrylic/ viscose) blended yarns
  1. Tez No: 536168
  2. Yazar: SIDIKA ZİBA OR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde, tekstil zemin kaplama materyali olarak adlandırılan ve geleneksel üretim yöntemleriyle dokunan halılar; nüfus, alım gücü, inşaat ve otomotiv sektörlerindeki büyümeden kaynaklı talep artışına bağlı olarak son kullanıcının beklentilerini daha iyi karşılayabilmek amacıyla daha işlevsel hale gelmiştir. Bu çalışmada kısa ştapel liflerden oluşmuş viskon (CV), akrilik (PAN) ve bunların belirli orandaki karışımlarından elde edilen ipliklerle, aynı şartlarda dokunan yüz-yüze wilton tipi halıların tozuma derecelerinin ve performans özelliklerinin araştırması yapılmıştır. Tozuma derecesine etki eden en önemli iki faktörün karışım oranı ve toz alma işlemi olduğu bilinmektedir. Toz alma işleminin tozumaya etkisini incelemek için numuneler iki grup şeklinde üretilmiştir. Birinci gruba toz alma işlemi uygulanırken, ikinci gruba ise işlem uygulanmamıştır. Böylelikle toz alma işlemin etkisi de değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı; toz alma derecesinin minimum olduğu optimum karışım oranının belirlenmesidir. Karışım oranlarının halı kullanım performansına etkisi de yapılan test sonuçlarına ve istatistiksel analizlere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carpets are products that are called textile-flooring materials and are woven by conventional production methods. It has become more functional in order to better meet the expectations of the end user due to the increase in demand due to growth in population, purchasing power, construction and automotive sectors. In this study, performance tests results and fiber bind analyses of both the carpet and its pile yarns that produced from staple viscose (CV), polyacrylonitrile (PAN) and their blend at certain level were searched. It is well known that two most important factors effecting the degree of dusting in carpet are the blend ratio and dust removal process. Herein, the samples were produced in two groups to examine the effect of the process on dusting. Dusting process was applied to the first group and it was not applied to the second group. In this way, the effect of dust removal process is evaluated. Purpose of the study; determination of the optimum blend ratio in which the degree of dust removal is minimal. The effect of the blend ratios on the carpet usage performance was also evaluated according to the results of the applied tests and statistical analyzes.