1.trimester 3 boyutlu (3d) ultrasonografik fetalhacim ile maternal serum igfbp-1 ve kisspeptin biyomarkerlarının doğum ağırlığı ve obstetrik sonuçlarla ilişkisi
The correlation between birth weight and obstetric outcomes, and first trimester insulin-like growth factor binding protein-1 (igfbp-1), kisspeptin-1 (kiss-1), and three-dimensional fetal volume.
- Tez No: 536173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP ÖMER KANDEMİR, DOÇ. DR. SERTAÇ ESİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Yenidoğan doğum ağırlığı perinatal morbidite ve mortaliteyi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Çalışmamızda gelişebilecek perinatal komplikasyonları önlemek için fetal büyüme ve gelişimin en önemli dönemi olan 1. trimesterda 3 boyutlu (3D ultrasonografi ile saptanan fetal hacim ve maternal serum IGFBP-1, kisspeptin düzeyleri ile erken dönemde doğum ağırlığının ön görülebilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmamıza Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe veya perinataloji polikliniklerine 01.01.2013 ile 28.04.2013 tarihleri arasında 11.-136 gebelik haftasında rutin kontrole gelen 142 hasta dahil edildi. Hastalardan alınan maternal venöz kan santrifüj sonrası -40 derecede analiz zamanına (en fazla 6 ay) kadar saklandı. 3 boyutlu ultrasonografi ile VOCALTM (GE Healthcare, Kretztechnique, Zipf, Avusturya) (Bilgisayar Destekli Sanal Organ Analizi; Virtual Organ Computer-Aided Analysis) metodu kullanılarak fetal hacim ölçümleri yapıldı. Ölçümler tek araştırmacı (GK) tarafından yapıldı. IGFBP 1 ve Kisspeptin 1 (KISS-1) ölçümleri ELİSA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) yöntemiyle yapıldı. Gebelik sonuçları kaydedildi. 4 olguda gebelik abortla sonlandığı için çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 28.0±4.5 (yıl), medyan CRL düzeyi 58.2 mm (min: 35.3 - max: 79.2), medyan fetal hacim ise 16.3 cm3 (min: 3.8 - max: 34.4) olarak saptandı. CRL ile fetal hacim arasında aynı yönlü istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı (r=0,920 ve p 0,05). Düşük doğum ağırlıklı (
Özet (Çeviri)
Aim: Birth weight is one of the most important factors that affects the perinatal morbidity and mortality. The main objective of this study was to investigate the possible role of first trimester fetal volume measured by 1st trimester 3 dimensional (3D) ultrasonography and the role of first trimester maternal serum IGFBP-1 and kisspeptin levels for predicting birth weight. Material-Method: One hundred forty two patients presenting to our antenatal or perinatology outpatient clinics of Etlik Zubeyde Hanim Women's Health Teaching and Research Hospital between 1 January 2013 to 28 April 2013 at 11-136 weeks of pregnancy were included in this study. Maternal venous blood were taken and after centrifuge were kept at minus 40 degree C0 till the time of analysis (max. 6 months). Fetal volume measurements were made by 3D ultrasonography with VOCALTM (GE Healthcare, Kretztechnique, Zipf, Austria) (Virtual Organ Computer-Aided Analysis). Measurements were done only by the researcher (GK). IGFBP 1 and Kisspeptin 1 (KISS-1) were measured by ELİSA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method. Pregnancy results were recorded. Four pregnancies resulted with abortion and were excluded from the study. Results: The mean patient age was 28.0±4.5 years, the median CRL level was 58.2 mm (min: 35.3 - max: 79.2) and the median fetal volume was 16.3 cm3 (min: 3.8 - max: 34.4). A significant positive correlation was found between the fetal volume and CRL. The mean birth weight was 3271.4 ± 517.0 grams, and in 10 patients (7.2%) the birth weight was less than 2500 grams, in 118 patients (85.5%) the birth weight ranged from 2500 to 4000 grams. In 10 cases (7.2%) the birth weight was greater than 4000 grams. While there was no correlation between age and the birth weight (r=0,074; p=0,386), a statistically significant correlation was observed between birth weight and maternal weight and BMI at birth, respectively (r=0,352 and p 0.05). When the low birth weight ( 0.05). IGFBP-1 levels had a significant impact on birth weight even after controlling for other possible factors and gestational age. IGFBP-1 levels may be a useful marker for predicting birth weight and to distinguish low birth weight or macrosomic groups from other groups. However, larger studies are needed to confirm the findings.