Kuvöz analiz cihazı tasarımı
Design of infant incubator analyzer
- Tez No: 536207
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MANA SEZDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de yeni doğan bebeklerin yaklaşık % 80'i kuvöze yerleştirilmektedir. Kuvözde anne karnı simule edilerek yeni doğanların yaşamsal parametrelerinin sürdürülmesi sağlanmaktadır. Kuvöz, bebeklere uygun sıcaklık ve nemde gürültüsüz bir ortam sunmaktadır. Kuvözlerin bu fonksiyonunu eksiksiz yerine getirmesi, kuvözlerin koruyucu bakımlar ile kontrol altında tutulması ile mümkündür. Bu çalışmanın amacı, kuvözlerin sürdürülebilir çalışmasını sağlayan güvenilir bir kuvöz analizörü tasarlamak ve geliştirmektir. Bu çalışma, bir AVR Atmega32 mikrodenetleyici birimi tarafından kontrol edilen ve bir LCD ekran ile arayüzlenen dört farklı sensör vasıtasıyla kuvözün fonksiyonel parametrelerini izlemek için kullanılabilecek bir analizörün ayrıntılı tasarımını sunmaktadır. Analizörde, sıcaklık, nem ve gürültü ölçümü hedeflenmiştir. Önerilen tasarım, daha fazla optimizasyon ve test gerektiren bir ön prototiptir. Bu çalışmadan elde edilen tasarım önerilerinin, gelecekteki benzer tasarımların temelini oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Approximately 80% of newborn babies are placed in incubators in Turkey. In the incubator, the mother's belly is simulated and the vital parameters of the newborns are maintained. The incubator provides a noiseless environment for babies with suitable temperature and humidity. The complete functioning of the incubator is possible only if the incubators are kept under control by preventive maintenance. The purpose of this work is to design and develop a reliable incubator analyzer that ensures the sustainability of incubators. This work presents a detailed design of an analyzer that can be used to monitor the functional parameters of the incubator by means of four different sensors controlled by an AVR Atmega32 microcontroller unit and interfaced with an LCD display. In the analyzer, temperature, humidity and noise measurements have been targeted. The proposed design is a preliminary prototype that needs further optimization and testing. It is believed that design recommendations generated from this study will form the basis of future similar designs.