Akut kolesistit tanısında ve şiddetini belirlemede prokalsitonin yeri
The Role Of Procalcitonin In Diagnosis And Severity Assesment Of AcuteCholecystitis
- Tez No: 536220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, General Surgery, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı akut kolesistitin tanısında serum Prokalsitonin düzeyinin yerini tespit etmek ve akut kolesistitin şiddetiyle serum Prokalsitonin düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma Acil Tıp kliniğimize karın ağrısıyla başvuran klinik olarak akut kolesistit tanısı alan 17 yaşından büyük 200 hastada randomize olarak yapılmıştır. Akut kolesistit tanısının ve şiddetinin belirlenmesi için fizik muayene bulguları, vital bulgular, USG görüntüleme ve hemogram, biyokimya, sedimantasyon, CRP, kan gazı, kanama diatezi ve PCT düzeyi için gerekli kan örnekleri alındı. Çalısmaya alınan olgular daha sonra akut kolesistitin şiddetine göre Tokyo kılavuzu kullanılarak hafif, orta ve ağır olarak gruplandırıldı. Akut kolesistitin tanısında serum PCT düzeyinin yeri ve serum PCT düzeyi ile gruplar arasında ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Hastaların 110'u hafif, 61'i orta ve 29'u ağır evre idi. Hastalığın evresi hafiften ağıra doğru gittikçe cinsiyet farkının azaldığı görüldü. Hastalık evresi artıkça serum BK, sedimentasyon, CRP ve PCT düzeylerinin arttığı izlendi. USG bulgusu pozitif olanlarda PCT düzeyi yüksek olarak bulunurken, CRP düzeyi ile korelasyon görülmedi. Akut kolesistit tanısı alan ve CRP düzeyi yüksek olan hastalarda PCT düzeyinin de yüksek olduğu saptandı. Proklasitoniinn akut kolesistit tanısında ve şiddetini belirlemede bir belirteç olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determine whether procalcitonin is useful in diagnosis of acute cholecystitis and investigate the relationship between procalcitonin level and severity of acute cholecystitis.This study included 200 randomly selected patients, older than 17, who had diagnosis of acute cholecystitis based clinical symptoms. To diagnose and assess the severity of acute cholecystitis, physical examination and abdominal ultrasound findings were evaluated and blood samples were taken to determine total blood count, sedimentation, serum biochemistry, coagulation factors, blood gas, CRP and PCT levels. Study patients are classified into three categories as mild, moderate and severe accarding to severity of acute cholecystitis by using Tokyo guidelines. The role of procalcitonin levels in diagnosis of acute cholecystitis and correlation between groups and PCT levels were statistically analyzed. Among patients with acute cholecystitis, 110 were classified as mild, 61 as moderate and 29 as severe. The sexual difference decreased as the severity of illness increased. Serum white blood cell, sedimentation, CRP and PCT levels increased, as severity of illness increased. The PCT levels were found elevated in patients with positive USG findings, whereas there was no correlation with CRP levels. PCT levels were elevated in acute cholecystitis patients with elevated CRP. We believe procalcitonin levels can be used as a marker for the diagnosis and for the severity assessment of acute cholecystitis.