Serebellar infaktların dağılımı
Distribution of cerebellar infarcts
  1. Tez No: 536221
  2. Yazar: YILDIZHAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. FETHİYE DİLEK ÖRKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Posterior sirkülasyon inmeleri yüksek mortalite ve morbidite riski taşıyan hastalıklar olarak bilinmektedir. Posterior sirkülasyon infarktlarının tanınması tromboliz gibi yeni tedavi yaklaşımlarının mevcut olduğu günümüzde önemlidir. Çok uzun süre serebellar infarkt alanları ve bununla ilişkili inme sendromları çalışmaları ihmal edilmiştir. Bunun nedeni çoğunlukla nörogörüntülemenin posterior sirkülasyon infarktlarını görüntülemede yetersiz oluşu ve serebellar inmelerin klinik semptom ve bulgularının spesifitesi ve sensitivitesinin düşük olmasıydı. Bu çalışmamızda serebellar iskemik inmelerin klinik, görüntüleme, etiyolojik ve fonksiyonel karakteristiklerini araştırmayı amaçladık. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma hastanesi arşivinde bulunan, 2007-2011 yılları arasında yatarak tedavi gören PICA/AICA/SCA alanlarında infaktı olan 56' sı erkek, 34'ü kadın olmak üzere toplam 90 olgu çalışmamıza alındı. Tüm hastaların kaydedilmiş vasküler risk faktörleri, kaydedilmiş giriş tansiyon değerleri, çekilmiş elektrokardiyografi (EKG) ve kranial görüntüleme tetkikleri, etyolojik araştırma amacı ile yapılan transtorasik ekokardiyografi ve bilatareal karotis vertebral arter doppler ultrasonografi tetkikleri incelendi. Olgularda en sık görülen risk faktörleri: Hipertansiyon , sigara kullanımı , diyabetes mellitustu. Damar alanlarına göre risk faktörlerine bakıldığında: HT tüm damar alanlarında en sık görülen risk faktörüydü. Damar alanları belirtilerin sıklığı açısından karşılaştırıldığında AICA dışında tüm alanlarda en sık belirti bulantı-kusmaydı. AICA infaktlarında ise en sık belirti dengesizlikti. Damar alanlarına göre bulgular değerlendirildiğinde de tüm damar alanlarında en sık ataksi, dismetri-disdiadokinezi , hipotoni en sık bulguydu. Görüntülemeleri incelendiğinde serebellar infarkt saptanan hastalarda en sık mPICA , mSCA , lPICA damar alanlarını içerdiği saptandı. Nedene yönelik yapılan araştırmalarımızda olguların %22,2 'sinde kardiyoemboli, %61,1' inde VB ateroskleroz saptandı. VB sistemde ateroskleroz AICA, mPICA, lPICA alanlarını içeren infaktlarda en sıktı. Kardiyoemboli; mSCA, lSCA , lPICA alanlarını içeren infaktlarda en sıktı. Yapılacak geniş çaplı epidemiyolojik araştırmalar ve kontrollü çalışmaların sonuçları ile bu konunun önemi daha iyi anlaşılacak ve bu da bizlere primer proflaksi, teşhis ve tedavi seçenekleri açısından yeni olanaklar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Posterior circulation stroke syndromes are known to have high risks of mortality and morbidity. The recognition of posterior circulation infarcts are more important nowadays that newer treatment methods like thrombolysis are available. For a very long period, studies about cerebrellar infarcts and related stroke syndromes were all but neglected. The main reasons for this were the inadequacy of neuroimaging with monitorizing the posterior circulation infarcts and the specificity of the symptoms and findings of cerebrellar strokes; and the its sensitivity being low. In this study, our goal was to examine the clinical, imaging, aetiological and functional characteristics of cerebrellar ischemic strokes. 56 male and 34 female patients who were internalized with a diagnosis of a cerebellar stroke at the Neurology Clinic of Şişli Etfal Research and Teaching Hospital in İstanbul, between 2007 and 2011, were included in the study. All recorded vascular risk factors, blood pressure measurements, electrocardiograms (ECG), results of cranial imaging and the results of studies done to reveal ethiology such as transthoracic ecocardiography and bilateral doppler ultrasonography of carotid arteries, were examined. The most common risk factors that were seen in the cases were: hipertension, smoking and diabetes mellitus. As for risk factors related to vascular territory, HT was the most common risk factor. If vascular territory symptoms were compared, nausea and vomiting were the most common symptom, except for AICA. As for AICA infarcts, the most common symptom was derangement. If the findings were to be evaluated with regards to vascular territory, the most common symptoms in all vascular territories were ataxia, dysmetria-disdiadokinezia and hypotonia. The image evaluation showed us that in patients with cerebellar infarcts, the most common vascular territory were mPICA , mSCA and IPICA. In our causal studies, cardioembolism was found in 22% of the cases; and VB atherosclerosis was found in 61.1% of the cases. VB was the most common in infarcts that involved atherosclerosis AICA, mPICA and IPICA. Cardioembolism was the most common in infarcts that involved mSCA, ISCA and IPICA. In the future, large scaled epidemiological research and contolled studies will further emphasize the importance of this subject and give us new opportunities on primer prophylaxis, diagnosis and treatment.