Kop Dağı (Erzurum-Bayburt) 'nda yetişen makrofunguslarüzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in kop daği (Bayburt-Erzurum)
  1. Tez No: 536231
  2. Yazar: TOLGA POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Erzurum ve Bayburt ili sınırları içerisinde yer alan Kop Dağı 'nda doğal olarak yetişen ve 2010-2011 yıllarında toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan makrofungus örneklerinin doğal habitatlarında renkli fotoğrafları çekilmiş, makrofungusların morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkında verdiği bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 8 ordo ve 24 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 80 makrofungus türü olduğu tespit edilmiştir. Bunların 35'i yenen, 29'u yenmeyen, 10'u zehirli ve 6 tanesinin ise yenilebilirliği bilinmemektedir. Ayrıca 3 makrofungus türü ilk defa bu çalışma ile saptanarak ülkemiz makrofungus çeşitliliğine ilave edilmiştir. Bunlar; Hygrocybe calciphila Arnolds, Crepidotus caspari Velen. ve Inocybe hystrix (Fr.) P. Karst.'tir. Teşhisleri yapılan makrofungus türlerinin sistematikleri, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikleri, yayılışları ve yeni kayıt olan türlerin deskripsiyonları da verilmiştir. Tespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma laboratuarında (VANF) saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Kop Mountain (Erzurum-Bayburt). Macrofungi specimens were collected between the years of 2010 and 2011 during field studies. The colorful photographs of all specimens were taken in natural habitat with digital camera. The ecological and morphological features of specimens and information on macrofungi known by local people were recorded. According to field and laboratory investigations, the total of 80 taxa belonging to 24 families and 8 ordos stated in Leotiomycetes, Pezizomycetes and Agaricomycetes classis were identifed. 35 of them are edible, 29 of them are inedible, 10 of them are poisonous and edibility features of 6 taxa are unknown. Moreover, in the present study, the following 3 taxa were identified as new records for Turkish Mycobiota; Hygrocybe calciphila Arnolds, Crepidotus caspari Velen., Inocybe hystrix (Fr.) P. Karst. The systematic, basidiocarp, ascocarp, spore photographs, distributions, the descriptions of new records and the other features of identified macrofungi were given. The identified specimens have been stored and maintained in Mycology Laboratory, Biology Department, Faculty of Science and Art, University of Yüzüncü Yıl.