Kop dağı ve çevresinin florası
The Flora of Kop mountain and it's environment
  1. Tez No: 83666
  2. Yazar: MERYEM ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Erzurum ve Bayburt sınırlan içinde bulunan Kop Dağı (2600 m) ve çevresinin florasını belirlemek amacıyla, 1997-1998 yılları arasında alanın bitkileri toplanmış, teşhis ve analizleri yapılmıştır. Yapılan teşhis ve analizler sonucunda toplam 62 familya, 254 cins ve bunlara ait 409 tür ve 82 tür altı takson belirlenmiş, bunlar teşhis anahtarlarıyla verilmiştir. Araştırma alanından toplanan taksonların floristik bölgelere dağılışı İran-Turan 225 (% 46), Avrupa-Sibirya 89 (% 18), Akdeniz 16 (%3,2)ve Karadeniz 15 (% 3) şeklindedir. 83 türün (% 17) geniş yayılışlı olduğu görülmüştür. Diğer taraftan 63 türün (% 13) ise floristik bölgeleri belirlenememiştir. Bu bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında ise 204 tane (% 41,54) hemikriptofit, 108 tane (% 22) terofıt, 74 tane (% 15,07) geofit, 72 tane (% 14,66) kamefit, 28 tane (% 5,7) fanerofıt ve 5 tane (% l)'de parazit bitki olduğu belirlenmiştir. Toplanan bitkilerden 66 takson (% 13,44) Türkiye için endemiktir. Bu endemik bitkilerin % 62,12'si İran-Turan, % 4,54'ü Karadeniz, % 3,03'ü Avrupa-Sibirya ve % 1,51 'i Akdeniz floristik bölgesine aittir. Araştırma bölgesinde en fazla tür ve türaltı taksona sahip familyalar sırasıyla Asieraceae 62 (% 12,62), Lamiaceae 44 (% 8,96), Poaceae 41 (% 8,35), Fabaceae 35 (% 7,12), Brassicaceae 33 (% 6,72), Liliaceae 25 (% 5,09), Caryophyllaceae 23 (% 4,68), Boraginaceae 22 (% 4,48), Rosaceae 19(% 3,86) ve Scrophulariceae 18 (% 3,86) olduğu tespit edilmiştir. İlk sırada bulunan cinsler ise Astragalus 14 (% 2.85), Centaurea 10 (% 2,03), Silene 8 (% 1,62) ve Salvia 8 (%l,62)'dır. Ayrıca 135 tür ise araştırma alanının bulunduğu A8 karesi için yenidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to determine the flora of Kop Mountain (2600 m) and it's environment surrounded by Erzurum and Bayburt cities, the plants were collected at the dates of 1997-1998 and their identification were done. As a result of identifications and analysis, totally 62 family, 254 genera, 409 species and 82 subspecies were determined and their identification keys were given. The distribution of collected taxa from the research area with respect to their floristic regions are as follows; 225 (46 %) Irano-Turanian, 89 (18 %) Euro-Siberian, 16 (3?%) Mediterranean and 15 (3 %) Euxine. It has been determined that 83 species (17 %) of the collected species are widespread. On the other hand the floristic regions of 63 species (13 %) could not be determined. According to the life forms, the distribution of the plants collected from research area were 204 (41,54%) hemicryptophyt, 108 (22 %) therophyt, 74 (15,07 %) geophyt, 72 (14,66 %) chamaephyt, 28 (5,7 %) phanerophyt and 5(1%) parasite plants. 66 taxa (13,44 %) from collected plants were found as endemic for Turkey. These endemics were belong to the 62,12 % Irano-Turanian, 4,54 % Euxine, 3,03 % Euro-Siberian and 1,51 % Mediterranean. The families which have most taxa in research area are Asteraceae 62 (12,62 %), Lamiaceae 44 (8,96 %), Poaceae 41 (8,35 %), Fabaceae 35 (7,12 %), Brassicaceae 33 (6,72 %), Liliaceae 25 (5,09 %), Caryophyllaceae 23 (4,68 %), Boraginaceae 22 (4,48 %), Rosaceae 19 (3,86 %) ve Scrophulariceae 18 (3,86 %) respectively. The genera with the highest number of species are Astragalus 14 (2,85 %), Centaurea 10 (2,03 %), Silene 8 (1,62 %) and Salvia 8 (1,62 %). The identifed 135 species were new for the A8 square which in research area.